Witamy,

Drodzy rodzice dzieci w prywatnych: żłobkach, przedszkolach i szkołach zadajcie nam często pytania, czy w związku z bezprawnym zamknięciem tych placówek na podstawie rozporządzenia MEN bez ogłoszenia w Polsce stanu nadzwyczajnego, które to rozporządzenia zgodnie z wyrokami Sądów Powszechnych1 są sprzeczne z prawem i wprowadzane na podstawie nich zakazy, nakazy oraz obostrzenia łamią art. 22, 31 i 228 Konstytucji RP oraz art. 20 i 21 ustawy o stanie klęski żywiołowej, a także ustawą z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe. Na tej podstawie stwierdzić należy, iż dyrektorzy (właściciele) żłobków, przedszkoli oraz szkół nie mają podstawy prawnej do pobierania czesnego za okres, w jakim nie świadczą usług zgodnie ze zwartą umową i obowiązkami z niej wynikającymi.

W związku z tym iż łączące was umowy o świadczenie tego rodzaju usługi nie są prawnie uregulowane stosuje się przepisy umowy zlecenia ( art. 750 k.c.).

Zgodnie z art. 735§ 1 k.c. właścicielowi takiej placówki oświatowej nie należy się wynagrodzenia, ponieważ zaprzestał wykonywani usługi, jaka wynika z umowy.

Należy w tym miejscu wspomnieć, iż dyrektorzy (właściciele) takich palcówek podporządkowując się bezprawnym rozporządzeniom wydawanym przez (NIE)rząd w rzeczywistości bezpodstawnie zamykają swoje działalności a żądanie od was zapłaty czesnego za okres, w jakim nie świadczą usług na waszą rzecz stanowi już poważne naruszenie prawa z art. 405 k.c. co w konsekwencji, doprowadza do popełnienia przez takie osoby przestępstwa z art. 286 k.k.

Warto dodać w tym miejscu, iż zapłacone przez was czesne w okresie pierwszego lockdownu było bezpodstawne i zgodnie z treścią art. art. 414 k.c. posiadacie Państwo prawo żądania zwrotu wniesionych opłat na rzecz tej instytucji.

Mamy nadzieje, że po zapoznaniu się z niniejszym artykułem już wiecie co macie teraz robić i jak możecie dochodzić swoich praw. Nie możemy pozwolić, aby takie osoby nie wywiązując się z umowy, jaka zawarli, okradali was z pieniędzy i tym samym bezpodstawnie wzbogacali się kosztem was.

Jeśli potrzebujecie pomocy w przygotowaniu wezwań do zwrotu wniesionych opłata, skontaktujcie się z nami, pisząc na naszego @: covid@legaartis.pl lub dzwoniąc pod nr tel. 579636527.

1 Wyroki SN Sygn. akt II KK 64/21, Sygn. akt II KK 74/21, Sygn. akt II KK 97/21

   Postanowienie SO w Krakowie, jakie zostało wydane w sprawie III Kp 354/20

——————————————————-

Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.

Na zlecenie indywidualne klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.

Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527 lub 222668618

Informujemy, iż porada prawna udzielana jest każdemu klientowi bezpłatnie.

Na Państwa zlecenie, które nie wchodzi w zakres porady pro bono, możemy podjąć się przygotowania indywidualnych pism takich jak: odwołania od decyzji, sprzeciwów od wyroków nakazowych, wniosków o uchylenie mandatu, zawiadomień do organów ścigania, pism do pracodawcy w związku z bezprawnym przymuszaniem do zasłaniania ust i nosa, wykonywaniem testów czy też szczepienia, itp.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Anonimowe wsparcie bitcoin:

1Akmc9RbB476W4JpavbQf9sAEB8C7iWcn9

Wsparcie paypal:

paypal.me/legaartis

Dane do przelewu:

Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752

Kancelaria Lega Artis

ul. Przasnyska 6a lok 336a

01-756 Warszawa

Tytuł: „darowizna na działalność”

IBAN: PL04102039030000140201226752

Jesteśmy do Waszej dyspozycji:

Pn. – czw.: 11:00 – 17:00

Piątek: 10:00 – 15:00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

#covid #maseczki #zasłanianieustinosa #rozporządzenie #legaartis #art116 #obowiązekzasłanianiaustinosa #pandemia #stopcovid #działalność #gastronomia #hotele #siłownie #baseny #centrarozrywki #Morawiecki #PIS #zakazprowoadzeniadziałalności #nierząd #sanepid #kontrole #prawnik #kancelaria #otwieramy #sanepid #karyadministracyjne #ustawa #szkoły #przedszkola #żłobki #czesne #oświata #opłaty

Zostaw Komentarz