Witamy,

Wielu z was wysyła do nas zapytanie jak postąpić w przypadku, gdy nie przyjęło się mandatu od policjanta w związku z nienoszeniem maseczki.

Skłoniło to nas do tego, aby sporządzić ten artykuł, jaki pomoże wam odnaleźć się w tej trudnej rzeczywistości.

1. Pamiętaj w obecnie obowiązującym systemie prawa nie masz obowiązku przyjmowania mandatu, jaki proponuje ci policjant niezależnie od sytuacji i przyczyny kontroli.

2. Podczas kontroli policji zawsze zachowaj spokój i nie doprowadź do sytuacji, w jakiej dasz podstawę policjantowi do zatrzymania.

3. Jeśli policjant żąda przedstawienia dowodu osobistego nie wdawaj się z nim w polemikę słowną, gdyż do niego nic nie dociera a takim zachowaniem powodujesz jedynie eskalację emocji. Przekaż mu ten dowodu, aby mógł wykonać swoje czynności, lecz pamiętaj, że policjant posiada obowiązek podania twojej osobie swojego stopnia imienia i nazwiska w sposób umożliwiający zapisania tych danych oraz na twoje żądanie jest zobowiązany okazać legitymację służbową.

4. Takie wspólne szanowanie swoich osób spowoduje szybki przebieg i zakończenie interwencji.

5. Policjant dokonał sprawdzenia danych i proponuje mandat – Pamiętaj, że jeżeli nie zgadzasz się z zarzucanym czynem nie musisz przyjąć mandatu. Poinformuj wówczas spokojnie policjanta, że odmawiasz przyjęcia mandatu (nie wdawaj się w dyskusję, chcąc udowodnić swoją rację jego bezzasadności) i poproś o skierowanie sprawy do Sądu.

6. Takie zachowanie powoduje, iż interwencja prawie dobiega końca. Wysłuchasz regułkę policjanta, iż sprawa zostanie skierowana do Sądu. Po jakimś czasie policja prześle do ciebie wezwanie do złożenia wyjaśnień. Pamiętaj, iż wyjaśnienia możesz złożyć drogą pisemną bez konieczności osobistego stawiennictwa się na komisariacie.

7. Sprawa kierowana jest do Sądu, jaki ją rozpoznaje na podstawie materiału dowodowego. Jeśli przyjdzie do was wyrok nakazowy, posiadasz prawo do wniesienia sprzeciwu od wyroku. Jeśli potrzebujesz pomocy w jego przygotowaniu, skontaktuj się z nami.

Kary sanepidu:

Przypominamy, iż obecna sytuacja prawna po dokonaniu nowelizacji ustawy wyklucza możliwość karania przez sanepid karami administracyjnymi osób, które nie przestrzegają rzekomo określonych nakazów i zakazów ponieważ za pomocą art. 15 pkt 7 ustawy nowelizującej ustawodawca dokonał zmiany ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2020 r. poz. 1845) poprzez nadanie nowego brzmienia jednemu z artykułów art. 48a.

Po zmianie przepis ten stanowi, że „W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ratownik jednostki współpracującej z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne podległej Ministrowi Obrony Narodowej może pobierać materiał z górnych dróg oddechowych w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 po odbyciu w tej jednostce przeszkolenia obejmującego procedurę pobrania materiału i jego zabezpieczenia oraz bezpieczeństwa osób pobierających, potwierdzonego zaświadczeniem”.

A zatem zgodnie z zasadą „lex posterior derogat legi priori, norma” – norma późniejsza uchyla normę wcześniejszą, co powoduje iż stare brzmienie art. 48a, jakie dawało możliwość karania sanepidowi obywateli, zostało uchylone nowym zapisem, jakiego dokonał ustawodawca.

Na tej podstawie stwierdzić należy jednoznacznie, iż sanepid obecnie nie posiada możliwości nakładania żadnych kar na osoby, które nie stosują się do bezprawnych nakazów i zakazów w tym do ogłoszonej godziny policyjnej.

PAMIĘTAJ:

Jeśli dostaniesz zawiadomienie z Sanepidu o wszczęciu postępowania administracyjnego w stosunku do twojej osoby pamiętaj aby zawsze zająć stanowisko pisemne w tym zakresie. Milczenie szkodzi.

—————————————————————————————————

Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.

Na zlecenie indywidualne klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.

Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527 lub 222668618

Informujemy, iż porada prawna udzielana jest każdemu klientowi bezpłatnie.

Na Państwa zlecenie, które nie wchodzi w zakres porady pro bono, możemy podjąć się przygotowania indywidualnych pism takich jak: odwołania od decyzji, sprzeciwów od wyroków nakazowych, wniosków o uchylenie mandatu, zawiadomień do organów ścigania, pism do pracodawcy w związku z bezprawnym przymuszaniem do zasłaniania ust i nosa, wykonywaniem testów czy też szczepienia, itp.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Wsparcie paypal:

paypal.me/legaartis

Dane do przelewu:

Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752

Kancelaria Lega Artis

ul. Przasnyska 6a lok 336a

01-756 Warszawa

Tytuł: „darowizna na działalność”

IBAN: PL04102039030000140201226752

Jesteśmy do Waszej dyspozycji:

Pn. – czw.: 11:00 – 17:00

Piątek: 10:00 – 15:00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

#covid #maseczki #zasłanianieustinosa #rozporządzenie #legaartis #art116 #obowiązekzasłanianiaustinosa #pandemia #stopcovid #działalność #gastronomia #hotele #siłownie #baseny #centrarozrywki #Morawiecki #PIS #zakazprowoadzeniadziałalności #nierząd #sanepid #kontrole #prawnik #kancelaria #otwieramy #sanepid #karyadministracyjne #ustawa #szkoły #przedszkola #żłobki #czesne #oświata #opłaty #sanepid #karyadministracyjne #zakazy #nakazy #obostrzenia

9 Comments

 • Krzysztof
  Posted 7 kwietnia 2021 18:17

  Witam mam pytania odnośnie zatrzymania.
  1. Jeśli policjant będzie nam nakazywał ubrania maski A my nadal odmowimy, może nas zatrzymać do aresztu? Może użyć jakieś siły,agresji wobec nas??
  2. Policja w trakcie spisywania naszych danych może pytać o zarobki? Miejsce pracy ? O nasz majątek?

  • głos z sali
   Posted 8 kwietnia 2021 14:19

   Nie, policjant nie może nam nakazać założenia maski, nie ma prawa aresztować, jeżeli jej brak jest jedynym popełnionym przez nas” przewinieniem”. Co do punktu drugiego policjant ma prawo zadawać takie pytania tylko w sytuacji, kiedy odmawiamy przyjęcia mandatu i jest sporządzany wniosek o ukaranie do sądu( art 57 k.p.s.w.)

 • don_mateo
  Posted 7 kwietnia 2021 22:07

  Witam, spotkałem się dziś z taką sytuacją:
  Posiadam zaświadczenie wystawione przez psychologa, które informuje o stwierdzeniu przeciwwskazania do zasłaniania nosa i ust.
  Trafił mi się patrol, który miał problem o to zaświadczenie – funkcjonariusz przyczepił się o to, że na dokumencie nie ma podanego numeru zaświadczenia i numeru prawa do wykonywania zawodu przez psychologa. Psycholog natomiast stwierdził, że jest to „wolny zawód” i nie podlega on aktualnie jurysdykcjom typu „prawo do wykonywania zawodu”.

  W związku z powyższym, mam kilka pytań:
  1. Kto ma tutaj rację?
  2. Jeżeli okaże się, że zaświadczeniem od psychologa można się legitymować, jak rozmawiać z patrolem w przypadku wystąpienia sytuacji negowania zaświadczenia przez patrol?
  3. Jeżeli okaże się jednak, że zaświadczeniem od psychologa nie można się legitymować, jak u lekarza specjalisty powołać się na to, aby ten wystawił zaświadczenie lekarskie pozwalające na chodzenie bez maski?

  Proszę o odpowiedź.

  • głos z sali
   Posted 8 kwietnia 2021 14:22

   Co do punktu 3 powiedzieć, że w momencie zakrywania ust i nosa czujemy nudności, tracimy orientację i równowagę, ciemnieje nam w oczach i wszystko to, czego lekarz nie jest w stanie stwierdzić.

 • Krzysiek
  Posted 4 dni temu 00:00

  Czy skoro zostało zmienione prawo na temat ukarania nas mandatem za brak maseczki wciąż poradnik jest aktualny. Martwię się że sąd po prostu teraz mógłby uprawomocnić wydanie mandatu a jednak 500 złotych to nie jest wcale mała kwota

 • Franek
  Posted 3 dni temu 17:50

  Witam. Sytuacja dziś na spacerze z kolega zostaliśmy zatrzymani przez patrol o maseczki. Panowie sami przyjechali BEZ MASEK dopiero po wyjściu z auta je ubrali. OCZYWIŚCIE NIKT SIĘ NIE PRZEDSTAWIL I NIE OKAZAŁ LEGITYMACJI. Nikt nie pytał o mandat i odrazu wezwanie na komendę i tu nie jest zakreślone w jakim charakterze.( ART. 116.) Zostaliśmy też poinformowani, że jeżeli udajemy się na organizowany marsz będziemy oskarzeni o,, przestępstwo,, nie legalnego udziału w ZGROMADZENIU. . MAJĄ TO PEWNIE NA KAMERACH. Więc czy będę mogli to dołączyć? CZY W TAKIM PRZYPADKU MOŻNA ODPOWIEDZIEĆ IM LISTOWNIE SKORO NIE OKREŚLILI SIĘ W JAKIM CHARAKTERZE ZOSTAJEMY WEZWANI? Za każde odpowiedzi dziękuję.

  • Franek
   Posted 3 dni temu 17:56

   Art 116 a

 • Karol
  Posted 2 dni temu 19:41

  Proszę o zweryfikowanie czy rzeczywiście kary nie obowiązują

  „A zatem zgodnie z zasadą „lex posterior derogat legi priori, norma” – norma późniejsza uchyla normę wcześniejszą, co powoduje iż stare brzmienie art. 48a, jakie dawało możliwość karania sanepidowi obywateli, zostało uchylone nowym zapisem, jakiego dokonał ustawodawca.”

  Dz.U. 2021 poz. 159 Art. 21f. 2. pkt. 3

  „art. 48a dodany przez art. 15 pkt 7 ustawy z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku
  z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (Dz. U. poz. 2112 i 2113) oznacza
  się jako art. 47c. „

 • Paweł
  Posted 2 dni temu 06:50

  Witam. Muszę w najbliższych dniach udać się na komisariat (choć wolałbym takie wysłać listownie) celem złożenia wyjaśnień za brak maseczki. Może ktoś pomoc jakimi paragrafami się podeprzeć. Czy po za konstytucją coś jeszcze pozostaje

Zostaw Komentarz