Obecnie pod swój dach Polacy chętnie przyjmują nieznane im osoby. Oczywiście na waszych twarzach panuje zadowolenie w związku z wypełnieniem dobrego uczynku. Niestety drodzy rodacy euforia, jaka wam przy tym towarzyszy nie dopuszcza myśli, jak poważne zagrożenie idzie w parze wraz z decyzją o przyjęciu nieznanych wam osób pod dach waszego domu/ mieszkania.
W świetle obowiązującego prawa przyjęta przez was osoba pod dach staje się lokatorem twojego mieszkania/ domu co powoduje, że nie możesz jej ot, tak wyrzucić. Aby legalnie pozbyć się być moze z czasem niechnanego lokatora będziesz musiał wystąpić do Sądu o wydanie wyroku eksmisyjnego. Oczywiście sprawa taka nie będzie załatwiona przez sąd od ręki. Wiec przez ten czas twój lokator będzie miał prawo zamieszkiwać w twoim domu.
Robi się ciekawie, ale paradoks to będzie za chwilę.
W tym miejscu przypominamy wszystkim zapominalskim, że w Polsce wciąż formalnie mamy ogłoszony stan epidemii. Wraz z tym stanem RM w specustawie covidowej wprowadziła czasowy zakaz przeprowadzanie eksmisji przez komorników sądowych na podstawie wydanego wyroku przez Sąd.
Co w perspektywie oznacza to dla osób, które przyjęły uchodźcę do swojego domu.
A no tyle, że do czasu zniesienia przez MZ ogłoszonego w Polsce stanu epidemii nie będzie ona mogła wykonać eksmisji takiej osoby z domu.
W związku z tym w świetle prawa taka osoba będzie mogła zamieszkiwać w twoim domu przez bliżej nieokreślony czas a ty, będziesz zobowiązany ponieść wszystkie koszty utrzymania lokalu.
Wystrzegając się wszechobecnie panującego hejtu wobec osób, które posiadają odmienne zdanie w zakresie niesienia pomocy uchodźcom, wyjaśniamy, że lokatorami w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów są nie tylko osoby będące najemcami w rozumieniu umowy zawartej z właścicielem lokalu, lecz także osoby współzamieszkujące, w tym przede wszystkim członkowie najbliższej rodziny najemcy (por. wyrok Sądu Najwyższego z 21 grudnia 2010 r. wydany w sprawie o sygn. III CZP 109/10).
W tym miejscu warto również podnieść, że właściciel dokonujący dobrowolnego zaproszenia do mieszkania uchodźcy powoduje skutek prawny w postaci wprowadzenia danej osoby w posiadanie prawa do tego mieszkania. W każdym systemie prawnym posiadanie jest chronione prawem. W Polsce mówi o tym art. 344 k.c.
Niestety tak to jest jak podejmuje się tak ważne decyzje pod wpływem emocji.
Warto w tym miejscu dodać, że zgodnie z poprawkami do druku 2069-A Ustawy – o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym występującym na terytorium ich Państwa, jeżeli przyjmujący będzie chciał, żeby Gość z Ukrainy w czasie trwania konfliktu zbrojnego opuścił jego dom lub będzie mu utrudniała korzystanie z lokalu udostępnionego, popełnia on przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 1 roku wzwyż…
Powyższe wynika z nowelizacji kodeksu karnego, w którym po art. 61 dodał art. 61a.
„Art. 61a. Skazując sprawcę, który w czasie trwania konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy popełnił na szkodę osoby, o której mowa w art. 1 ust. 1, przestępstwo, o którym mowa w:
1) art. 189, art. 189a § 2, art. 191 § 1–2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny
(Dz. U. z 2021 r. poz. 2345 i 2447) – sąd orzeka karę pozbawienia wolności w wysokości nie niższej niż rok”.
Niniejszy artykuł stanowiący również poradę jest stworzony na podstawie poglądowej sytuacji, jaka nie musi się nikomu niosącemu pomoc uchodźcy wydarzyć. Jednak warto zawsze taki scenariusz przeanalizować i brać pod uwagę.
Zachęcamy wszystkich Państwa do zapoznania się również z ustawą o ochronie prawa lokatorów i przepisami kodeksu cywilnego, jakie regulują stosunek prawny najmu lokalu w tym zakresie.
Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w zakresie niniejszego zagadnienia lub innej dziedziny prawnej zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowego, jaki znajduje się na naszej stronie.
4 komentarze
„W świetle obowiązującego prawa przyjęta przez was osoba pod dach staje się lokatorem twojego mieszkania/ domu co powoduje, że nie możesz jej ot, tak wyrzucić.”
Proszę podać akt prawny, który o tym mówi?
Czy jak wpadnie do mnie sąsiad i go wpuszczę do domu to staje się on lokatorem mojego mieszkania? Jak ja do niego pójdę to też będę lokatorem jego mieszkania?
Podbijam: „ właściciel dokonujący dobrowolnego zaproszenia do mieszkania uchodźcy powoduje skutek prawny w postaci wprowadzenia danej osoby w posiadanie prawa do tego mieszkania.” Czy właściciel zapraszający do mieszkania osobę NIE będącą uchodźcą też powoduje taki skutek prawny?
Wnet Polaków będą wyrzucać z własnego domu na rzecz Ukraicow. Tak się tym wszystkim przejol rząd,samorządy że Polak już nie ma nic do powiedzenia w swojej ojczyźnie.a to będzie się poszedłem z czasem.
Reasumując, jeżeli spotkasz na swojej drodze osobę, której dom został zbombardowany, krewni zamordowani a cały majątek ma na sobie, to żeby nie narobić sobie kłopotów przejdź obok niego obojętnie. Lega Artis – dziękuję za cenne wskazówki jak być człowiekiem.