Unia Europejska aktywnie przygotowuje piąty pakiet sankcji wobec Rosji. Komisja Europejska przedstawiła dziś, 5 kwietnia, oficjalną listę proponowanych ograniczeń. Powinna zostać zatwierdzona następnego dnia. Wśród ograniczeń jest zakaz importu węgla z Federacji Rosyjskiej, dostawa nowego sprzętu do kraju, częściowe zamknięcie granic morskich i lądowych dla rosyjskich przewoźników.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła o liście przyszłych sankcji . Lista ograniczeń musi zostać zatwierdzona przez wszystkich członków UE. Według von der Leyen osiągnięto porozumienie w następujących punktach :
- zakaz importu węgla (o 4 mld euro rocznie), soli potasowej, cementu, drewna, gumy, kawioru i wódki (o 5,5 mld euro rocznie);
- zakaz eksportu do Rosji półprzewodników, komputerów, sprzętu elektrycznego i transportowego, w tym do produkcji gazu skroplonego (łącznie 10 mld euro rocznie);
- zamknięcie portów morskich dla rosyjskich statków i granic lądowych dla rosyjskich przewoźników (według mediów, z wyjątkiem energetyki, żywności i medycyny);
- zakaz wszelkich transakcji z VTB Bank i trzema innymi bankami, które są już odłączone od SWIFT;
- dodanie „dziesiątek osób” do listy sankcyjnej (w tym oligarchów i polityków).
Zwraca się uwagę, że zakaz rosyjskiego węgla, jeśli zostanie zatwierdzony przez kraje UE, będzie pierwszym embargiem na import energii z Rosji. Nadal nie ma mowy o gazie i ropie – taki scenariusz odrzuciły przede wszystkim Niemcy. Mimo to Niemcy zgodziły się zrezygnować z rosyjskiego węgla.
„Według źródła unijnego zakaz węglowy będzie kosztował około 4 miliardów euro rocznie. Dla porównania, w zeszłym roku UE importowała z Rosji ropę i gaz o wartości około 100 miliardów euro. Źródła podają, że UE pracuje nad środkami dotyczącymi ropy i gazu, ale nie podjął jeszcze żadnych decyzji” – pisze Reuters .
Jednocześnie, według The Wall Street Journal, UE dyskutuje o podniesieniu ceł importowych na rosyjską ropę . Oczekuje się, że zmniejszy to zapotrzebowanie na rosyjskie surowce, pomagając w ich wycofaniu do końca 2022 r.
Ukraina nalega na zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Np. doradca szefa Kancelarii Prezydenta Michaił Podolak stwierdził, że w przypadku rzeczywistego załamania gospodarczego Federacji Rosyjskiej należy wprowadzić embargo na surowce energetyczne : bezpośrednio lub pośrednio poprzez zamykanie portów dla rosyjskich towarów.