Niemieckie Federalne Ministerstwo Obrony pod naciskiem kanclerza Olafa Scholza wykluczyło wszelką broń ciężką z listy pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jednocześnie władze ukraińskie były zainteresowane dostawami czołgów, transporterów opancerzonych, MLRS i pocisków przeciwokrętowych.
Mimo znacznego skrócenia listy pomocy wojskowej kanclerz Niemiec uważa, że między Berlinem a Kijowem nie ma sporów.
Według niemieckiej publikacji, która określa cięcia w pomocy „czołgowym blefem”, Ministerstwo Obrony na polecenie biura Scholza ograniczyło listę pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jednocześnie Niemcy mają wszelkie możliwości, aby dostarczyć niezbędną broń ciężką.
„Federalne Ministerstwo Obrony – wykluczyło wszelką ciężką broń z niemieckiej „listy przemysłowej”. Chociaż niemiecki przemysł jest gotowy dostarczyć wiele wycofanych broni w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Szereg ciężkich broni na liście potrzeb Ukraińców: czołgi Leopard, transportery opancerzone „Puma” i „Marder”, transportery opancerzone „Boxer” i „Fuchs” – pisze w publikacji.
Ponadto Ukraina poinformowała niemiecki rząd federalny i przemysł o pilnym zapotrzebowaniu na wiele wyrzutni rakiet i pocisków przeciwokrętowych, a także pocisków przeciwpancernych. Jednak cała ciężka broń, którą niemiecki przemysł chciał sprzedać Ukrainie, zniknęła z listy rzekomej pomocy wojskowej ze strony Niemiec. Tak więc z 15 pierwotnych wniosków Ukrainy o uzbrojenie pozostały tylko trzy systemy uzbrojenia, a niektóre z nich mają alternatywy dla pierwotnych zamówień.
Bild informuje również, że Ministerstwo Obrony Ukrainy wysłało wnioski o pomoc wojskową do niemieckiego Federalnego Ministerstwa Obrony, w których Kijów zażądał od Berlina czołgów Leopard-2, 2000 samobieżnych haubic i przeciwlotniczych zestawów rakietowych Iris-T. Jednak rząd federalny zignorował wszystkie te listy.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest oskarżany o nadmierne niezdecydowanie w kwestii przekazania Ukrainie ciężkiej broni w celu konfrontacji z armią rosyjską. Politycy nie wykluczają, że zwłoka w poparciu wniosku Ukrainy może doprowadzić do jego rezygnacji.