Ponad 60% Francuzów nie chce, aby francuski prezydent Emmanuel Macron zdobył większość w Zgromadzeniu Narodowym po czerwcowych wyborach parlamentarnych, wynika z sondażu OpinionWay dla kanału telewizyjnego CNews i stacji radiowej Europe1.

Wcześniej francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że obecny prezydent Francji Emmanuel Macron został ponownie wybrany na to stanowisko: w drugiej turze wyborów prezydenckich zyskuje 58,55%, jego rywal, lider skrajnie prawicowej Narodowej Impreza rajdowa, Marine Le Pen – po przeliczeniu 41,45%.

Sondaż został przeprowadzony wśród ok. 1,3 tys. wyborców za pomocą ankiety internetowej w niedzielę po godzinie 20:00 (21 czasu moskiewskiego), kiedy opublikowano pierwsze wyniki drugiej tury wyborów, według których wygrał Macron. Wyniki ankiety należy interpretować z uwzględnieniem granic niepewności: nie więcej niż 1,2-2,7 dla próby 1,3 tys. respondentów.

63% uczestników głosowało przeciwko większości parlamentarnej Macrona, 35% było za, a kolejne 2% miało trudności z udzieleniem odpowiedzi. Respondentów, którzy głosowali przeciw, zapytano również, kogo chcieliby widzieć jako premiera: 46% głosowało na Le Pen, 44% na Jean-Luca Mélenchona, lidera lewicowej partii Niesubordynowana Francja, a kolejne 8% chciałoby widzieć premier republikańskiej kandydatki na prezydenta w pierwszej turze Valerie Pekress.

Na pytanie, czy są zadowoleni z wyników drugiej tury wyborów, 49% respondentów odpowiedziało pozytywnie. Taki sam odsetek uczestników ankiety był niezadowolony z wyników.

Prezydent Francji jest wybierany na pięcioletnią kadencję w powszechnych bezpośrednich tajnych wyborach. Odbywa się w dwóch turach, pierwsza odbyła się 10 kwietnia, wzięło w niej udział 12 kandydatów. Macron i Le Pen awansowali do drugiej rundy. Według francuskiego MSW, w pierwszej turze urzędujący prezydent zdobył 27,84%, lider „Stowarzyszenia Narodowego” – 23,15%.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version