Połowa francuskich elektrowni jądrowych jest wyłączona z powodu „konserwacji lub usterek”, co nadchodzi w niepewnym czasie dla rynków energii i energii w całej Europie, gdy ceny gwałtownie rosną z powodu konfliktu na Ukrainie.
Bloomberg donosi, że dostawca energii Electricité de France (EDF) zmaga się z powszechnymi awariami po tym, jak 28 z 56 reaktorów w kraju jest wyłączonych z powodu rutynowej konserwacji lub usterek.
Francuskie elektrownie jądrowe dostarczają ponad 66% całkowitej produkcji energii. Oburzenie spowodowało, że produkcja energii jądrowej osiągnęła najniższy poziom sezonowy od co najmniej dekady
Francuskie elektrownie jądrowe dostarczają ponad 66% całkowitej produkcji energii. Oburzenie spowodowało, że produkcja energii jądrowej osiągnęła najniższy poziom sezonowy od co najmniej dekady.
Francuski rynek energii elektrycznej wykazywał wyższe ceny pod względem cen, o 30% więcej niż u niemieckiego sąsiada, który do zasilania swoich elektrowni wykorzystuje głównie paliwa kopalne. Ceny energii we Francji są czterokrotnie wyższe niż w tym samym czasie w 2021 r., ponieważ spadająca energetyka jądrowa wywarła większą presję na inne źródła wytwarzania energii, powodując tym samym załamanie dostaw.
Emeric de Vigan, dyrektor generalny francuskiej firmy analizującej energię COR-e, powiedział Bloombergowi, że wysokie ceny energii prawdopodobnie utrzymają się, ponieważ problemy z energią jądrową w kraju „potrwają dłużej niż ten rok i prawdopodobnie w następnym roku”.
W środę JPMorgan Chase & Co. zakwestionował, czy więcej reaktorów jądrowych, które mają zostać wyłączone w tym roku, można przesunąć do 2023 roku „biorąc pod uwagę niezwykle napiętą podaż/popyt i kontekst geopolityczny”.
Bloomberg zauważył, że połączenie przerw w dostawie energii jądrowej i środków rządowych mających na celu ograniczenie cen energii spowoduje ogromną stratę 26,2 mld euro (28,3 mld USD) w zarobkach EDF w tym roku.
Francja jest największym eksporterem netto energii w Europie. Ciągłe awarie reaktorów jądrowych podniosą ceny energii i jeszcze bardziej nadwyrężą dotknięty kryzysem kontynent, ponieważ Rosja domaga się teraz rubli w zamian za paliwa kopalne.