Skarbnica danych ponad miliarda chińskich mieszkańców, rzekomo zhakowanych przez szanghajską policję, została wystawiona na sprzedaż w ciemnej sieci. Weryfikacja może stanowić największy wyciek danych w historii kraju.
„W 2022 roku doszło do wycieku bazy danych Shanghai National Police (SHGA)” – czytamy w poście z 30 czerwca na Breach Forums, popularnej społeczności hakerów.
„Bazy danych zawierają informacje o 1 miliardzie obywateli Chin i kilku miliardach zapisów dotyczących spraw, w tym imię i nazwisko, adres, miejsce urodzenia, krajowy numer identyfikacyjny, numer telefonu komórkowego, wszystkie szczegóły przestępstwa / sprawy” – napisano w poście.
Anonimowy haker lub grupa twierdząca, że doszło do ataku, napisała post pod nazwą „ChinaDan” i zaoferowała sprzedaż bazy danych za dziesięć bitcoinów, czyli około 200 000 USD.
Przykładowe dane
Haker lub grupa dostarczyli próbkę ponad 23 terabajtowej bazy danych (TB), która rzekomo zawierała 750 000 rekordów w trzech oddzielnych zasobach.
Jeden zestaw zawiera dane osobowe, takie jak imiona i nazwiska, pochodzenie etniczne, płeć, wzrost, numery telefonów, adres, wykształcenie, a w niektórych przypadkach linki do zdjęć i etykiety „osoby kluczowej” nadawane przez biuro bezpieczeństwa publicznego. Adresy wymienione w próbie pochodziły z całego kraju, od daleko na zachodzie regionu Xinjiang po wschodnią prowincję Jiangsu.
Kolejny zrzut danych zawiera zapisy spraw, które wydawały się być zgłoszone policji, w tym dane osobowe, opis sprawy i datę zgłoszenia. Ostatnia pochodzi z 2019 roku.
Trzeci zestaw danych zawierał numery telefonów i adresy, które są oznaczone do doręczenia.
Cenzura
Podczas gdy chińskie władze milczą w sprawie zgłoszonego włamania do bazy danych, rzekomy wyciek danych wywołał w weekend szeroką dyskusję na Weibo i WeChat, popularnych platformach mediów społecznościowych w tym kraju.
Do niedzielnego popołudnia kilka powiązanych hashtagów, takich jak „wyciek danych”, zostało już zablokowanych przez platformę mikroblogową Weibo. Podobny do Quora Zhihu również wydawał się cenzurować wiadomości: post szczegółowo opisujący rzekomy wyciek danych nie był dostępny we wtorek.
Ale chińscy internauci nadal dzielą się wiadomościami na ten temat z niejasnymi odniesieniami, takimi jak wyciek danych w „miasto we wschodnich Chinach” we wtorek. Wielu ostrzegało przed potencjalną falą oszustw telefonicznych, jeśli są prawdziwe, podczas gdy niektórzy martwili się o swoją prywatność , mówiąc, że władze zintensyfikowały zbieranie informacji pod nazwą środków ostrożności dotyczących COVID.
Rzekomy wyciek danych wywołał również dyskusje wśród ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa.
Zhao Changpeng, dyrektor generalny giełdy kryptowalut Binance, powiedział, że firma wykryła miliard rekordów mieszkańców z „jednego azjatyckiego kraju” sprzedanych w ciemnej sieci, bez podania nazwy kraju, zgodnie z poniedziałkowym postem na Twitterze.
Kendra Schaefer, szefowa ds. badań polityki technologicznej w pekińskiej firmie konsultingowej Trivium China, powiedziała tego samego dnia, że może to być jedno z „największych i najgorszych naruszeń w historii”, jeśli zostanie potwierdzone, że wyciekło z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
Drodzy Czytelnicy, utrzymanie naszego serwisu wiąże się z dużymi kosztami. Każdego dnia staramy się przedstawić Państwu najnowsze informacje z całego świata, jakich często nie poruszają media głównego nurtu. Dlatego prosimy o wsparcie naszej ciężkiej pracy, którą wykonujemy każdego dnia.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: [email protected]legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.