W związku z gwałtownie rosnącymi cenami benzyny w drugim kwartale, osiem największych niezależnych amerykańskich rafinerii ma w tym miesiącu odnotować ogromny skok średniego zysku na akcję (EPS) o 652%. przekazało The Wall Street Journal.

Wszystkie rafinerie i wszystkie zintegrowane firmy naftowo-gazowe są nastawione na nadzwyczajne zyski w drugim kwartale, ponieważ ceny benzyny w USA wzrosły do ​​rekordowego poziomu ponad 5 USD za galon na początku czerwca.  

Oczekuje się, że największe rafinerie wygenerują miliardy przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, ponieważ marże rafineryjne są najwyższe od wielu lat.

„Obserwujemy marże dwa razy wyższe niż w złotym wieku”, powiedział „Journalowi” Charles Kemp, wiceprezes w firmie konsultingowej Baker & O’Brien Inc. Kemp miał na myśli okres 2004-2007, kiedy rafinerie również księgowały ogromne zyski.

Dzięki wysokim marżom rafineryjnym i popytowi na paliwo w drugim kwartale największe międzynarodowe koncerny również osiągną wyjątkowe zyski w swoich branżach rafineryjnych. Niektóre z największych międzynarodowych koncernów naftowych ogłosiły już, że pod koniec tego miesiąca, podają zyski za II kwartał, prognozy zysków ze swoich oddziałów rafineryjnych.  

Szef francuskiej firmy TotalEnergies powiedział w  zeszłym tygodniu, że „Oczekuje się, że wyniki w rafinacji i chemii będą wyjątkowe, biorąc pod uwagę bardzo wysoki poziom pęknięć destylatów i benzyny”. ExxonMobil  powiedział  w zgłoszeniu do SEC na początku lipca, że ​​wzrost marż w branży ma dodać od 4,4 miliarda do 4,6 miliarda dolarów do wyników za II kwartał. W Shell marża rafineryjna prawie potroiła się w drugim kwartale w porównaniu do pierwszego kwartału i oczekuje się, że zwiększy ona od 800 milionów do 1,2 miliarda dolarów do wyników dywizji produktów Shell w drugim kwartale w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku.

Jednak drugi kwartał mógł być od jakiegoś czasu szczytem zysków rafineryjnych, ponieważ popyt na benzynę w Stanach Zjednoczonych osłabł w ostatnich tygodniach w odpowiedzi na wysokie ceny na dystrybutorze. Ceny ropy naftowej również spadły z ostatnich maksimów 120 USD za baryłkę, ponieważ rynki obawiają się nadchodzącej recesji.  

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version