W Szwecji przygotowywane są scenariusze awaryjne na wypadek przerw w dostawie prądu. Skandynawski kraj miał suche i bezwietrzne lato, co spowodowało, że mniej energii elektrycznej jest produkowanej z energii odnawialnej, a elektrownie jądrowe nie są gotowe na zaopatrywanie konsumentów. Tymczasem sytuacja gospodarcza pogarsza się, ponieważ inflacja gwałtownie rośnie, a koszty mieszkań wciąż rosną.
Według niedawnego badania przeprowadzonego przez węgierską Fundację Badań Gospodarczych Oeconomus , spadek cen energii, pogarszająca się gospodarka i zmiana rządu przyczyniły się do pogarszającej się sytuacji gospodarczej w Szwecji . Inflacja konsumencka osiągnęła w sierpniu najwyższy poziom w historii, osiągając 9,8 proc., najwyższy od 30 lat. Największy wzrost dotyczył kosztów mieszkaniowych i transportu.
Analiza wskazuje, że w przeciwieństwie do Węgier Szwecja nie dążyła do zrekompensowania cen energii i paliw, ale do obniżenia podatków; jednak nie spełniło to oczekiwań. Szwedzki rząd spodziewa się dalszego spowolnienia gospodarki w przyszłym roku, a produkcja przemysłowa może ulec stagnacji .
Tymczasem zbliżają się poważne niedobory energii. Scenariusze awaryjne zostały już opracowane.
Suche i bezwietrzne lato oznacza mniej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, a elektrownie jądrowe nie są w stanie zaopatrywać kraju.
Ponadto, po odcięciu rosyjskiego gazu i wstrzymaniu eksportu ropy, Szwecja jest zmuszona kupować gdzie indziej, co zwiększa koszt energii elektrycznej.
Państwowy dostawca energii stara się przygotować na zimę za pomocą wskazówek oszczędnościowych, na przykład pranie w nocy, instalowanie żarówek LED i wyłączanie ogrzewania. Mówią też otwarcie o możliwości częściowych przerw w dostawie prądu.
W tym przypadku Szwedzi proszeni są o ocieplenie okien, zebranie całej rodziny w jednym pokoju i zbudowanie prowizorycznej chaty z koców.
„Istnieją precyzyjne plany dotyczące obszarów, w których zaopatrzenie musi być zapewnione w każdych okolicznościach, na przykład w szpitalach, gdzie przerwa w dostawie prądu miałaby poważne konsekwencje”, powiedział Erik Ek, dyrektor ds. operacji strategicznych w państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej Svenska Kraftnät.
Partia Umiarkowana, która ma wkrótce utworzyć nowy rząd, popiera rozbudowę energetyki jądrowej. Zapowiedzieli już, że wydadzą na ten cel 400 milionów koron szwedzkich (36 milionów euro), ale z pewnością nie jest to rozwiązanie problemu niedoborów energii spodziewanych tej zimy.