Handlowcy załamują ręce. Kradzieże są coraz częstsze, a złodzieje dokładnie kalkulują, ile mogą zabrać, zanim będzie to miało poważne konsekwencje.
Kradzieże w sklepach w Polsce nasiliły się w ostatnich miesiącach. Właściciele przyznają, że czują się bezsilni wobec fali kradzieży. Portal money.pl rozmawiał z właścicielem „Żabek”
– Kradną na potęgę. Są nawet tacy, co dokładnie wyliczają, ile mogą zabrać z półki, żeby policja ich tylko spisała i dała im spokój. Przepisy trzeba zmienić. Zaraz będzie można kraść do 800 zł, a policja będzie machać ręką, bo za takie przewinienie nie będzie im się opłacało nawet wstać zza biurka – mówiła w rozmowie z portalem money.pl właścicielka sklepu z Bydgoszczy.
Biura rzecznika prasowego Komendanta Głównego Policji, Mariusza Ciarki poinformowało, że najczęściej kradzione ze sklepów są artykuły alkoholowe i rozmaite kosmetyki.
Najgorzej jest jesienią i zimą – przyznał właściciel sklepu w Zduńskiej Woli. – Kiedy wcześniej robi się ciemno, jest mniejszy ruch wieczorem i nosi się kurtki, czapki, szaliki, żeby było ciężko rozpoznać przestępcę na monitoringu – wyjaśnił.
Handlowiec podkreślił też, że złodzieje często nie zadają sobie nawet trudu, by zakryć twarz. Najczęściej zaś kradzione są piwa w puszkach – pojedyncze lub w czteropakach.
Właściciele sklepów skarżą się, że wielkim problemem jest samo egzekwowanie prawa. Właściciela sklepu w Zduńskiej Woli w swojej rozmowie podkreślił, że policjanci wprost przyznają, że jeżeli wartość kradzieży jest niska, to nie mogą nic zrobić. – Jeśli już ktoś zadzwoni oficjalnie po policję i muszą przyjechać, a tego delikwenta mamy zamkniętego, to go po prostu spisują i na tym kończy się interwencja – dodał.
W przypadku gdy tożsamość złodzieja nie jest ustalona, wówczas funkcjonariusze sporządzają tylko notatkę służbową, a złodzieje „śmieją się w twarz” handlowcom – dodał.
„Granatnicy” zaprzeczają
Zdaniem Komendy Głównej Policji, którą o komentarz poprosił portal money.pl, takie sytuacje są mało prawdopodobne lub wynikają z braku znajomości procedur określonych w Kodeksie postępowania karnego lub w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenie.
– Policjanci, mając informacje o zaistnieniu czynu zabronionego, w sposób dostosowany do każdej sprawy, indywidualnie podejmują działania mające na celu ustalenie przebiegu wydarzeń, zwłaszcza personaliów osób poszkodowanych, jak również dążące do ustalenia sprawców – twierdził Ciarka.
Jednak statystyki mówią o skokowym wzroście kradzieży. Tylko od stycznia do października 2022 roku było ich o 30 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrost kradzieży jest z pewnością spowodowany podwyższeniem „limitu” drobnej kradzieży do 800 zł, jaka wejdzie w życie w marcu 2023 roku. Drobni złodzieje z pewnością zdają sobie sprawę, ze zgodnie z prawem, jeśli w chwili wydawania przez Sąd wyroku będą już obowiązywały przepisy o wyższym limicie kradzieży ich czyn nie będzie musiał zostać zakwalifikowany jako wykroczenia, za co grozić im będzie jedynie grzywna.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: [email protected]legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.
Jeden komentarz
„Właściciele biją na alarm! Lawinowo rośnie dobra kradzież w sklepach.” – Skoro ta kradzież jest dobra, powinni się cieszyć, że rośnie – a „bijąc na alarm” zachowują się nieodpowiedzialnie.