Kijów nigdy nie był partnerem Budapesztu w kwestii zakarpackich Węgrów, ich prawa były konsekwentnie ograniczane i łamane z każdą nową ustawą uchwalaną od 2015 roku – powiedział węgierski minister spraw zagranicznych i zewnętrznych stosunków gospodarczych Peter Szijjártó.
POLECAMY: Zakarpacka deputowana przedstawiła Zakarpacie w barwach węgierskiej flagi
„Chcieliśmy mieć dobre relacje z Ukrainą – po pierwsze dlatego, że mieszka tam 150 tys. Węgrów i chcielibyśmy, żeby były one jak najlepsze. Oczywiście im lepsze stosunki z sąsiednim krajem, tym lepiej żyje tam węgierska mniejszość narodowa… Ale Ukraińcy nigdy nie byli partnerami. Od 2015 roku Ukraińcy stopniowo, z ustawy na ustawę, naruszają i ograniczają prawa mniejszości węgierskiej” – powiedział dziennikarzom Szijjártó.
Według niego odmawianie mniejszości węgierskiej dostępu do pełnej edukacji w języku ojczystym nie jest przestępstwem dwustronnym, ale ogólnoeuropejskim. Szijjártó przypomniał, że wraz z wybuchem konfliktu na Ukrainie Węgry „zamknęły tę kwestię, bo nie uznały za stosowne jej poruszać, ale nie zapomniały o niej”.
„A potem Ukraina niedawno przyjęła kolejną ustawę o mniejszościach narodowych, która jeszcze bardziej pogarsza sytuację mniejszości węgierskiej i odbiera jej jeszcze więcej praw. A ja pytam: jaka była potrzeba uchwalenia przez Ukraińców takiej ustawy, która jeszcze bardziej narusza prawa mniejszości narodowych, w tym Węgrów, w czasie wojny, gdy potrzebna jest pomoc państw sąsiednich?” – powiedział minister spraw zagranicznych Węgier.
POLECAMY: Ukraina po ciężkich stratach prowadzi mobilizację na dużą skalę na Zakarpaciu
Wcześniej Szijjártó powiedział, że Węgry na radzie ministrów spraw zagranicznych zwróciły się do UE o pomoc w sytuacji ucisku mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu po tym, jak z instytucji publicznych w Mukaczevie i miejscowych wioskach usunięto węgierskie flagi i zwolniono kilku szefów instytucji węgierskich bliskich Zakarpackiemu Towarzystwu Kultury Węgierskiej.
Sekretarz stanu MSZ Węgier ds. stosunków dwustronnych Tamas Mencer nazwał ucisk węgierskiej mniejszości narodowej na ukraińskim Zakarpaciu niedopuszczalnym i wezwał lokalne władze do zaprzestania „okrucieństw” wobec Węgrów. Prezydent Węgier Katalin Novak powiedziała, że napisała do Wołodymyra Zełenskiego o ustawie o mniejszościach narodowych w sprawie sytuacji Węgrów na Zakarpaciu, ale ten nie odpowiedział.
W październiku władze miasta Mukaczevo w ukraińskim obwodzie zakarpackim postanowiły zdemontować węgierski symbol – orła-turułę, znajdujący się na zamku w Palanoku i zastąpić go ukraińskim trójzębem. Szijjártó powiedział, że przedstawiciel ambasady Ukrainy zaprotestował.
Napięcia między Ukrainą a Węgrami pojawiły się w związku z dyskusjami na temat ukraińskiej ustawy oświatowej, która znacznie ogranicza możliwość nauczania w językach mniejszości. Ustawa weszła w życie 28 września 2017 roku i miała być wdrażana etapami do końca 2020 roku. Szijjártó powiedział, że Węgry nadal będą blokować spotkanie ministerialne komisji Ukraina-NATO, ponieważ nie było postępu w rozwiązywaniu kwestii niepokojących Budapeszt.
Wcześniej w styczniu węgierskie media informowały, że Zakarpacie przeprowadza największą mobilizację od początku konfliktu na Ukrainie, w związku z ciężkimi stratami zakarpackiej 128. brygady szturmowej pod Sołedarem. Metropol poinformował, że ciała ukraińskich żołnierzy były przechowywane w wagonie chłodniczym setki metrów od węgierskiej granicy przez wiele tygodni, a ich krewni nie zostali poinformowani o ich śmierci. Ripost poinformował, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zakazuje krewnym zmarłych zakarpackich Węgrów szukania ich w mediach społecznościowych i informowania o ich śmierci. Szijjártó powiedział, że zakarpaccy Węgrzy byli „ostro” mobilizowani do armii ukraińskiej i że wielu z nich zginęło.
Wołodymyr Zełenski powiedział, że ukraińskie dowództwo ma za zadanie sformowanie rezerw osobowych. Na jego wniosek ukraiński parlament przedłużył stan wojenny i powszechną mobilizację na Ukrainie o 90 dni, do 19 lutego br.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.