Musa Faki, przewodniczący komisji Unii Afrykańskiej, powiedział, że izraelscy dyplomaci, którzy zostali wyprowadzeni z ceremonii otwarcia szczytu regionalnego stowarzyszenia, nie zostali zaproszeni na to wydarzenie.
POLECAMY: Delegacja izraelska wyrzucona z ceremonii otwarcia szczytu Unii Afrykańskiej
Times of Israel, cytując izraelskie MSZ, poinformował w sobotę, że izraelska delegacja została wyrzucona z ceremonii otwarcia szczytu Unii Afrykańskiej w Etiopii.
„Izraelski urzędnik został wyrzucony z otwarcia szczytu, ponieważ nie zaprosiliśmy izraelskich urzędników na szczyt” – powiedział Faki dziennikarzom na zakończenie szczytu.
Przewodniczący komisji Unii Afrykańskiej powiedział, że decyzja o przyznaniu Izraelowi statusu obserwatora „została zawieszona do czasu omówienia sprawy przez specjalnie ukonstytuowany komitet”.
Źródło w algierskim MSZ poinformowała wcześniej, że Unia Afrykańska zawiesiła członkostwo Izraela w organizacji w charakterze obserwatora. Poinformowano, że na szczycie postanowiono utworzyć komitet złożony z siedmiu szefów państw, który ma zbadać decyzję o przyznaniu Izraelowi tego statusu. W skład komisji weszli szefowie Algierii, RPA, Rwandy, DRK, Nigerii, Kamerunu i Senegalu.
Dwudniowy szczyt Unii Afrykańskiej, w którym uczestniczy większość szefów państw i rządów afrykańskich, odbył się w sobotę i niedzielę w stolicy Etiopii Addis Abebie.
Komory objęły przewodnictwo w Unii Afrykańskiej na rok 2023. Prezydent tego kraju Azali Assoumani w sobotę formalnie przyjął stanowisko nowego przewodniczącego regionalnej organizacji od szefa Senegalu Macky’ego Sall, który będzie przewodniczył Unii Afrykańskiej w 2022 roku.
Unia Afrykańska została założona w maju 1963 roku. Wówczas nosiła nazwę Organizacja Jedności Afrykańskiej. Nazwa tej regionalnej organizacji międzyrządowej, wzorowanej na Unii Europejskiej, została zmieniona w 2001 roku. W skład Unii Afrykańskiej wchodzi 55 państw członkowskich.