Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    Najnowsze Wpisy
    Slowacja flaga

    Prawie połowa Słowaków uważa, że Ukraińcy stanowią główną przyczynę pogorszenia jakości życia w ich kraju

    27 marca 2023
    Niemcy ciemnosc

    Berlin skrytykował decyzję o rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi

    27 marca 2023
    PolskaGaz

    Dopłaty na gaz 2023. Lista uprzywilejowanych osób!

    27 marca 2023
    Kategorie
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Z ostatniej chwili
    • Ukraina
    • Motoryzacja
    • Kwarantanna graniczna
    • Prawo co dnia
    • Maski
    • Przedsiębiorca
    • Szkoła
    • Pracownik
    • Szpitale
    • Covid
    Facebook Twitter Instagram Telegram
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Ukraina
    • Motoryzacja
    • Prawo co dnia
    • Z ostatniej chwili
    Telefon: 579 636 527
    E-mail: kontakt@legaartis.pl
    Facebook Instagram Telegram Twitter
    Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świataKancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    • Strona Główna
    • Strona Kancelarii
    • Kontakt
    • Wesprzyj nas
    Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    Home»Wydarzenia dnia»Koniec spisywania liczników. Nadchodzi rewolucja na rynku energii
    Wydarzenia dnia

    Koniec spisywania liczników. Nadchodzi rewolucja na rynku energii

    23 marca 20233 komentarze5 Mins ReadBy Ignacy Michałowski
    Facebook Twitter Telegram WhatsApp
    Licznik Energi
    Licznik Energi
    Udostępnij
    Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp

    W polskim systemie elektroenergetycznym ma nastąpić rewolucja, dzięki wdrożeniu unijnej dyrektywy, która ma zwiększyć konkurencyjność na rynku energii. Odbiorcy będą mieli możliwość zmiany dostawcy w ciągu 24 godzin, a zużycie energii będzie mierzone zdalnie. Resort klimatu i środowiska planuje, że projekt ustawy o zmianie Prawa energetycznego zostanie przyjęty przez rząd w pierwszym kwartale 2023 roku.

    • Polski system elektroenergetyczny czekają spore zmiany.
    • Odbiorcy końcowi energii mają mieć zapewnioną możliwość szybką zmianę dostawcy energii oraz zdalny odczyt poboru prądu dzięki inteligentnym licznikom.
    • Zmiany wynikną z dyrektywy unijnej, do której Polska musi dostosować zapisy krajowego prawa.
    • Jak poinformowało Interię Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyjęcie projektu przez rząd planowane jest jeszcze na I kwartał br.

    W 2019 roku Parlament Europejski i Rada UE wprowadziły nowe zasady dotyczące rynku wewnętrznego energii. Dyrektywa 2019/944 ma na celu dostosowanie rynku do zmieniających się warunków, w tym przechodzenie od dużych i pojedynczych instalacji do mniejszych, lokalnych. Te zmiany będą miały konsekwencje dla odbiorców końcowych energii.

    W ramach tych zmian odbiorcy będą mieli możliwość technicznej zmiany dostawcy w 24 godziny, a pomiar zużycia energii będzie dokonywany zdalnie, co zwiększy konkurencyjność na rynku energii. Unijna dyrektywa miała być wdrożona do końca 2020 roku, a rząd ma zamiar przyjąć projekt ustawy o zmianie Prawa energetycznego w I kwartale 2023 roku.

    „Całkowita zmiana systemu elektroenergetycznego”

    Jak tłumaczy w rozmowie z Interią adwokat Ernest Łuczak, senior associate w kancelarii prawnej Osborne Clarke, wdrożenie dyrektywy do polskiego prawa będzie oznaczało „całkowitą zmianę dotychczasowego systemu elektroenergetycznego”

    – Wprowadzenie zapisów regulacji do porządku prawnego państw członkowskich przyczyni się do uelastycznienia rynku energii elektrycznej (…) Oznacza to m.in. powstanie nowych podmiotów na rynku,np. odbiorca aktywny czy agregator na rynku energii, oraz wprowadzenie nowego rodzaju usług (usługa agregacji, porównywarka ofert sprzedaży energii, umowy z cenami dynamicznymi). Zmiany regulacji przyczynią się także do większego wykorzystania magazynów energii zintegrowanych ze źródłami. Pozwoli to także na bardziej efektywne wykorzystanie istniejącej infrastruktury sieciowej. Agregacja umożliwia wszystkim grupom odbiorców, tj. przemysłowym, komercyjnym oraz gospodarstwom domowym, na dostęp do rynku energii elektrycznej, na którym będą mogły oferować swoją elastyczność oraz energię, którą wytwarzają we wysłanym zakresie – wyjaśnia nasz rozmówca.

    Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że wdrożenie dyrektywy wymaga zmiany ustawy Prawo energetyczne, a także innych ustaw, takich jak ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, o odnawialnych źródłach energii, o rynku mocy oraz o spółdzielniach rolników. Prace nad dostosowaniem polskiego prawa do zapisów unijnej regulacji będą wymagały czasu i pracy ze strony członków parlamentu.

    „Niemniej projekt przewiduje nowelizację również szeregu innych ustaw, tj. ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy oraz ustawy z dnia 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników” – wyjaśnia resort.

    Umowa z ceną dynamiczną

    Jedną z kluczowych kwestii dla konsumentów energii będzie możliwość podpisywania umów, które będą odzwierciedlać zmiany cen na rynku energii. Według planów, do 2026 roku klienci będą mieli możliwość wyboru sprzedawcy dzięki porównywarce ofert. Ekspert wskazuje, że wprowadzenie tych nowych regulacji może zwiększyć konkurencję na rynku i spowodować migrację klientów.

    – W ramach zdecentralizowanego systemu odbiorcy energii będą mogli być aktywnymi uczestnikami rynku, w szczególności dostosowywać swoje zużycie energii do aktualnych cen energii. Służyć temu będą umowy z ceną dynamiczną (umowa odzwierciedlająca zmiany cen na rynku energii), opcja szybkiej zmiany dostawcy energii (od 2026 r. zmiana sprzedawcy powinna nastąpić w 24 godziny – mowa tu o technicznej zmianie sprzedawcy) czy wprowadzenie porównywarki ofert sprzedaży energii elektrycznej. Siłą rzeczy może to prowadzić do większej konkurencji między dostawcami energii elektrycznej. (…) Wprowadzenie porównywarki ofert powinno przyczynić do większej świadomości odbiorców co do istniejących ofert i generalnej przejrzystości rynku – tłumaczy Łuczak. I podkreśla, że przedsiębiorstwa energetyczne – podmioty obsługujące co najmniej 200 tys. odbiorców końcowych – będą w związku z tymi zmianami mierzyć się z dużymi wyzwaniami organizacyjnymi, w tym obowiązkami informacyjnymi wobec klientów.

    Umowy z ceną dynamiczną mają pozwolić klientowi na dostosowanie swojego zużycia energii do aktualnej ceny na rynku – a ta powinna być aktualizowana co kwadrans. Zasadniczo im jest niższa, tym więcej energii jest dostępnej, a więc odbiorcy mają być zachęcani do poboru w konkretnym czasie.

    – Konsumenci będą mogli reagować na zmieniające się na rynku okoliczności. W założeniu powinno przyczynić się to do większej stabilizacji całego systemu elektroenergetycznego. Ceny energii na rynku mogą się wahać, stąd zawarcie takiej umowy wiąże się z ryzykiem – konsument nie będzie mógł zawsze przewidzieć, ile konkretnie zapłaci za zużytą energię. Dlatego proponowane przepisy zakładają, że odbiorcy końcowi będą informowani zarówno o korzyściach, jak i ryzyku związanym z zawarciem takiej umowy – zwraca uwagę nasz rozmówca.

    Inteligentne liczniki energii

    Łuczak, ekspert ds. rynku energii, tłumaczy, że wdrożenie dyrektywy powinno wiązać się ze zmianami legislacyjnymi dotyczącymi wprowadzenia Centralnego Systemu Informatycznego Rynku Energii (CSIRE). Spowoduje to zmianę modelu przepływu informacji pomiędzy uczestnikami rynku, a zmiana sprzedawcy energii odbywać się będzie za pośrednictwem tego systemu.

    W ramach systemu zastosowane zostaną inteligentne liczniki (liczniki do zdalnego odczytu), które według prawnika do 2028 roku obejmą aż 80 proc. klientów. TAURON, jedna z firm energetycznych, zdecydowała się już na wymianę liczników na takie, które umożliwiają zdalny odczyt i rozliczanie na podstawie rzeczywistych danych, a w lutym 2023 roku zapowiedział instalację miliona takich urządzeń.

    Lega artis aplikacja

    energia licznik energii prąd
    Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
    Ignacy Michałowski

    Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat. W działalności społecznej angażował się w różne projekty i inicjatywy, które miały na celu poprawę jakości życia ludzi, zwłaszcza tych z ubogich społeczności. Był również zaangażowany w walkę o prawa człowieka.

    Ostatnio DODANE

    Slowacja flaga

    Prawie połowa Słowaków uważa, że Ukraińcy stanowią główną przyczynę pogorszenia jakości życia w ich kraju

    27 marca 20230
    Niemcy ciemnosc

    Berlin skrytykował decyzję o rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi

    27 marca 20230
    PolskaGaz

    Dopłaty na gaz 2023. Lista uprzywilejowanych osób!

    27 marca 20230
    TikTok u

    Ukraina proponuje zakazać TikToka. Jako powód wskazano dużą ilość „propagandy”

    27 marca 20230

    3 komentarze

    1. noone on 17 marca 2023 14:12

      I jeszcze większa inwigilacja!
      Rzeczywiście, znakomity news…

      Reply
    2. Zbyszek on 17 marca 2023 14:20

      Niektóre entelegentne liczniki zawyżają ponoć 10 krotnie zużycie energii…….

      Reply
    3. kp on 18 marca 2023 14:39

      będziesz miał podsłuch w mieszkaniu 24/24, 365/365. kp

      Reply

    Napisz Komentarz Cancel Reply

    Ostatnie Wpisy
    Niemcy ciemnosc

    Berlin skrytykował decyzję o rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi

    27 marca 2023
    PolskaGaz

    Dopłaty na gaz 2023. Lista uprzywilejowanych osób!

    27 marca 2023
    Pieniądze

    Ostatnie dni na wykorzystanie tego świadczenia! Jeśli nie złożycie wniosku to pieniądze przepadną!

    27 marca 2023
    Kontrola urzędnika

    Masowe kontrole pracowników w całej Polsce. Jak wygląda kontrola ZUS na L4?

    27 marca 2023
    Reklama
    Najnowsze komentarze
    • ezkk - Siedem Polskich Banków ogłasza wstrzymanie usług bankowości internetowej i mobilnej
    • Janusz - Obowiązkowe kontrole domów w całej Polsce. Urzędnicy będą sprawdzać…
    • Maks - Czy można jej wierzyć? Neurolog próbuje wyjaśnić nagły wzrost udarów mózgu u młodych ludzi
    • Mirek - Od maja ruszają kontrolę domów w całej Polsce. Za brak dokumentów będzie kara
    • Mirek - Armia USA ustanawia pierwszy stały garnizon na wschodniej flance NATO

    Kancelaria LEGA ARTIS świadczy profesjonalne usługi na rzecz Klientów indywidualnych jak również przedsiębiorców.

    Facebook Twitter Instagram Telegram
    GODZINY OTWARCIA
    • PONIEDZIAŁEK 10-17
    • WTOREK 10-17
    • ŚRODA 10-17
    • CZWARTEK 10-17
    • PIĄTEK 10-15
    • SOBOTY INDYWIDUALNIE USTALONE KONSULTACJE
    ADRES
    • 01-756 WARSZAWA
    • UL. PRZASNYSKA 6A LOK 336A
    • 579 636 527
    • 22-266-86-18
    • KONTAKT@LEGAARTIS.PL
    PRZYDATNE LINKI
    • Strona główna
    • Strona Kancelarii
    • Polityka prywatności
    • Regulamin Strony
    • O Nas
    • Kontakt
    Site Powered By Kancelaria Lega Artis - Warszawa ul. PRZASNYSKA 6A LOK 336A © 2023
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Ukraina
    • Motoryzacja
    • Prawo co dnia
    • Z ostatniej chwili

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.