Hasztag „MacronOrdure” znalazł się na szczycie francuskich trendów na Twitterze po aresztowaniu dziewczyny, która obrażała w sieci prezydenta Emmanuela Macrona – podał GetDayTrends.
Według serwisu zajmuje on czwarte miejsce w globalnych trendach, ale sieć społecznościowa nie pokazuje, by hashtag zyskiwał na popularności.
POLECAMY: „Niekończący się żart”. Francja wyśmiała nowe antyrosyjskie sankcje
Wcześniej poinformowano, że pewna Francuzka została aresztowana po umieszczeniu na Facebooku* postu: „Śmieci przemówią jutro o 13.00 <…>”. Następnego dnia Emmanuel Macron miał udzielić w południe wywiadu telewizyjnego na antenie France 2 i TF1.
Według gazety „Voix du Nord” pojawi się w sądzie 20 czerwca. Zgodnie z art. 433-5 francuskiego kodeksu karnego zatrzymanemu grozi rok więzienia i 15 tys. euro grzywny.
Według sondażu Ifop dla „Journal du Dimanche” z 19 marca wskaźnik popularności Macrona spadł do najniższego od 2019 roku wśród niepopularnej reformy emerytalnej, a jego działania popiera tylko 28 procent społeczeństwa.
W całej Francji odbyły się we wtorek demonstracje na tle dziesiątego ogólnokrajowego strajku przeciwko przyjętym już przez rząd reformom emerytalnym. W niektórych miejscach przerodziły się one w zamieszki i starcia z policją. Według francuskiego MSW w demonstracjach w całym kraju wzięło udział 740 tys. osób, w tym 93 tys. w Paryżu.
Premier Francji Elisabeth Borne wykorzystała 16 marca artykuł 49.3 konstytucji, aby przeforsować bez głosowania w parlamencie ustawę o podniesieniu wieku emerytalnego z 62 do 64 lat.
Inicjatywa ta wywołała wcześniej silną falę protestów, w których uczestniczyło w większości ponad milion osób w całym kraju. Demonstracjom towarzyszyły starcia protestujących z policją, pogromy i zamieszki.
Niezadowolenie społeczne nasiliło się także po wywiadzie prezydenta Emmanuela Macrona, w którym bronił on nowego prawa i żałował, że władze nie zdołały lepiej wyjaśnić Francuzom jego konieczności. Poparł reformę i stwierdził, że „tłum nie ma legitymacji” w przeciwieństwie do obywateli wyrażających swoje stanowisko poprzez wybranych przez siebie deputowanych.