Rząd podwyższył podatek na papierosy, tłumacząc, że ma to służyć naszemu zdrowiu. Miałoby to skłonić więcej ludzi do rzucenia palenia, gdyż wyższa cena papierosów jest zniechęcająca. Niestety, zamierzony efekt nie został osiągnięty, a wręcz przeciwnie – więcej osób zaczęło palić. Rząd jednak zyskał na podatkach, co z pewnością cieszy go bardzo.
POLECAMY: Naruszający prawo wolności „obowiązek” noszenia maseczek w szpitalach ma zostać utrzymany na stałe
Przez ostatnie trzy lata odsetek Palaczy w Polsce wzrósł i obecnie wynosi prawie 29%. Eksperci uważają, że dotychczasowe strategie przeciwdziałania nałogowi tytoniowemu okazały się nieskuteczne. Ministerstwo Zdrowia szuka teraz nowych pomysłów na walkę z paleniem papierosów.
– Po pandemii musimy zweryfikować swoje plany redukcji palenia, ale jednocześnie zintensyfikować nasze działania, które ograniczą palenie tytoniu – odpowiada Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Jako konieczne wymienia kampanie informujące o szkodliwości palenia, ale dyskutowane są także inne rozwiązania, np. fiskalne.
– Plany Ministerstwa Zdrowia przewidywały, że w 2030 roku liczba palących Polaków powinna być mniejsza niż 5 proc. Jednak w okresie trzech lat pandemii zachowania społeczne były zdecydowanie inne, niż zakładaliśmy. Pełna izolacja i wymuszone działania epidemiczne spowodowały, że częściej przebywaliśmy w domu, mieliśmy więcej wolnego czasu i wzrosło w tym czasie nie tylko spożycie tytoniu, ale niestety także napojów alkoholowych – mówi agencji Newseria zastępca Adama Niedzielskiego.
Badania dotyczące liczby palaczy w Polsce od dłuższego czasu pokazywały, że około jednej czwartej dorosłych Polaków pali papierosy i ten odsetek przez wiele lat utrzymywał się na stabilnym poziomie. Jednak w ostatnim czasie odsetek palaczy zaczął niepokojąco rosnąć. Według raportu „Redukcja palenia papierosów i używania e-papierosów, w szczególności wśród młodego pokolenia Polaków”, opracowanego przez ekspertów w ramach projektu Polskie Zdrowie 2.0, w 2022 roku do codziennego palenia przyznało się już 28,8% dorosłych Polaków (30,8% mężczyzn i 27,1% kobiet). Najwięcej palaczy jest wśród osób bezrobotnych (34%), gospodyń domowych (39%) oraz osób z niskim poziomem sytuacji materialnej (25%). Z tego wynika, że dotychczasowe strategie przeciwdziałania nałogowi tytoniowemu okazały się nieskuteczne i konieczne jest wprowadzenie nowych działań, szczególnie w celu zmniejszenia liczby palaczy wśród młodego pokolenia Polaków.
– Palenie papierosów to w Polsce bardzo duży problem, to jest choroba cywilizacyjna, która dotyka dużej liczby naszej populacji, w tym też niestety młodych ludzi. To palenie powoduje przedwczesne zgony, mówimy tu głównie o chorobach układu oddechowego, chorobach krążeniowo-naczyniowych i onkologicznych. Palenie tytoniu jest w Polsce jedną z głównych przyczyn raka płuc – mówi wiceminister zdrowia.
Palenie tytoniu w Polsce stanowi główną przyczynę zgonów mężczyzn (26,6% ogólnej liczby w 2019 roku) oraz drugą wśród kobiet (13,7%). Co roku na skutek palenia papierosów i chorób wywołanych przez nałóg umiera ponad 80 tys. Polaków, co skutkuje finansowymi kosztami w wysokości 57 mld dolarów (dla roku 2012) oraz 7 mld dolarów kosztów leczenia skutków palenia.
Wiceminister zdrowia wymienił kilka planów dotyczących redukcji liczby palaczy, w tym obowiązujące od kilkunastu lat przepisy zakazujące palenia tytoniu w miejscach publicznych, plan stopniowych podwyżek cen wyrobów tytoniowych opracowany przez resort finansów i działania edukacyjne. Jednakże, jak wynika z raportu PAN, dotychczasowe strategie okazały się nieskuteczne w zwalczaniu nałogu tytoniowego, a więc konieczne są bardziej skuteczne i innowacyjne działania.
Wszystkie te działania nie zdały egzaminu. Rząd twierdzi więc, że nadal trzeba posługiwać się nieskutecznymi metodami, tylko bardziej. Na przykład poprzez dalsze podnoszenie cen papierosów. I znów – oficjalnie pod pretekstem zdrowia, ale efekt będzie taki, że państwo będzie miało większe wpływy z podatków, a więc więcej pieniędzy do przepuszczenia. Tak było chociażby z podatkiem cukrowym. Pieniądze z jego tytułu zwyczajnie rozpłynęły się w systemie.
Kraska mówi o jeszcze jednym pomyśle – na wzór nowych zasad w ubezpieczeniach samochodów. Otóż, gdy ktoś pali, być może będzie płacił wyższą składkę zdrowotną.
– Przykładowo jeżeli mamy ubezpieczenie samochodu, jesteśmy doświadczonym kierowcą, nie mamy wypadków, to ubezpieczenie jest tańsze. Podobnie jest, jeżeli prowadzimy niezdrowy tryb życia, a to się wiąże np. z paleniem tytoniu, więc koszty, jakie ponosi społeczeństwo z powodu naszego zachowania, są większe. Tu także jest pole do tego, aby wprowadzić pewne zmiany. Na pewno ta dyskusja powinna się rozpocząć, żadne decyzje oczywiście tutaj nie zostały podjęte, ale myślę, że jest bardzo ważne, abyśmy wiedzieli, że nasze zdrowie jest właściwie w naszych rękach – zapowiada Kraska.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.