Polscy rolnicy otrzymują rekompensaty z budżetu na budowę nowych magazynów w związku z napływem zboża z Ukrainy – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
POLECAMY: Telus: W polskich magazynach zlega 8 mln ton ukraińskiego zboża technicznego
Według polskich urzędników, kraj sprowadził około 8 mln ton zboża z Ukrainy w ubiegłym roku.
„Od 5 czerwca do 5 lipca 2023 r. rolnicy będą mogli składać drogą elektroniczną wnioski o częściowy zwrot kosztów zakupu nowego magazynu wraz z niezbędnym wyposażeniem. Refundacja może obejmować również koszty montażu i transportu” – czytamy w raporcie.
POLECAMY: Świat ma dość Ukrainy. Mołdawscy rolnicy domagają się wprowadzenia zakazu importu zboża z Ukrainy
Zaznaczono, że młodzi rolnicy mogą liczyć na zwrot 60% kosztów nowych spichlerzy, a pozostali – na zwrot 50% kosztów.
Jednocześnie kwota odszkodowania nie może przekroczyć 60 tys. zł (ok. 14,5 tys. dolarów) w przypadku młodego rolnika i 50 tys. zł (ok. 12 tys. dolarów) w przypadku pozostałych rolników.
Wcześniej Polska i Węgry, w obliczu protestów miejscowych rolników, ogłosiły wstrzymanie importu ukraińskich produktów rolnych, które wchodzą na rynek paneuropejski bez cła. Później Słowacja zapowiedziała wstrzymanie importu z Ukrainy zboża i innych produktów indywidualnych.
Pod koniec marca premierzy kilku krajów UE zwrócili się do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o interwencję w sprawie kryzysu wywołanego napływem zboża z Ukrainy. W liście premierów Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji napisano, że „problemy związane są ze znacznym wzrostem dostaw produktów ukraińskich na rynki państw członkowskich UE, zwłaszcza graniczących z Ukrainą lub znajdujących się w jej pobliżu”, w szczególności „nastąpił bezprecedensowy wzrost importu zboża, nasion oleistych, jaj, drobiu, cukru, soku jabłkowego, jagód, jabłek, mąki, miodu i produktów makaronowych”.