W sierpniu bieżącego roku, inflacja w Polsce została ogłoszona na poziomie 10,1% w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Przyjęte optymistyczne prognozy zakładały, że wskaźnik ten spadnie poniżej 10%.

W ostatni czwartek, GUS opublikował swoje wstępne szacunki dotyczące inflacji za sierpień. Wynika z nich, że w przekroju rocznym ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły o 10,1% w minionym miesiącu. Jednocześnie w ujęciu miesięcznym ceny te utrzymały się na stabilnym poziomie w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Takie doniesienie może wywołać pewne zaniepokojenie wśród ekonomistów, którzy spodziewali się bardziej optymistycznego scenariusza, tj. spadku inflacji poniżej 10% w sierpniu. Warto przypomnieć, że najwyższy poziom inflacji w bieżącym roku zanotowano w lutym, kiedy to wskaźnik ten osiągnął rekordowe 18,4%. Od tego momentu zaobserwowano pewne osłabienie tempa wzrostu cen, choć nie koniecznie rzeczywisty spadek cen. Jest to jednak oznaka długotrwałego procesu zwalczania wysokiej inflacji.

Inflacja w Polsce – sierpień 2023

Według dostępnych wstępnych informacji, w sierpniu bieżącego roku odnotowano roczny wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych o 12,7%. Ceny nośników energii również zanotowały zauważalny wzrost, sięgając 13,9%. Z drugiej strony, ceny paliw używanych do prywatnych środków transportu odnotowały spadek o 6,1%.

Jeśli spojrzymy na te dane w perspektywie miesięcznej, to ceny żywności i napojów bezalkoholowych zmniejszyły się o 1%. Natomiast ceny nośników energii utrzymały się na stałym poziomie. Ceny paliw do prywatnych środków transportu zaś wzrosły o 1,9% w porównaniu z lipcem.

Wyniki te sugerują, że pomimo krótkotrwałego spadku cen w przypadku niektórych kategorii, ogólna tendencja wskazuje na trwające wyzwanie związane z rosnącą inflacją. Szczególnie widoczny jest znaczący wzrost cen energii, podczas gdy ceny paliw do prywatnych środków transportu wykazują pewne wahania. To może mieć wpływ na decyzje konsumentów oraz na ogólną stabilność gospodarczą kraju.

Inflacja w Polsce wciąż dwucyfrowa – komentarze

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) zauważyli, że spowolnienie inflacji wynika głównie z obniżenia cen paliw. Wpływ ma także redukcja tempa wzrostu cen żywności i energii. Badania dotyczące obecnej sytuacji ekonomicznej wskazują na malejące oczekiwania inflacyjne zarówno wśród konsumentów, jak i przedsiębiorców. Taka tendencja może przyczynić się do zmniejszenia presji inflacyjnej – przekonują eksperci z tego think tanku związanego z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Według prognoz PIE, inflacja w roku 2024 pozostanie na stosunkowo wysokim poziomie, choć ma szansę wykazywać spadek w porównaniu do obecnych danych. Średnia roczna inflacja ma wynieść 7,9%. Przewidują oni stopniowy i długotrwały proces zbliżania się do celu Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynoszącego 2,5% inflacji.

„Jednocyfrowa inflacja nadal nie jest nam dane” – zwrócili uwagę ekonomiści z PKO Banku Polskiego w swoim wpisie na portalu X (dawniej Twitter). Ostatni raz jednocyfrowy wzrost cen miał miejsce w lutym 2022 roku, kiedy to inflacja wynosiła 8,5% w skali roku.

„Sierpniowa inflacja, zgodnie z wstępnymi danymi, utrzymuje się w dwucyfrowych wartościach. Konkretnie, wyniosła 10,1% w porównaniu z analogicznym okresem z ubiegłego roku. Bazowa inflacja również kształtuje się w przedziale 10,1-10,2% w skali roku. Mimo takiego wyniku nie spodziewamy się, że sytuacja ta zmieni podejście Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Nadal obstawiamy, że w przyszłym miesiącu nastąpi obniżka stóp procentowych” – napisali ekonomiści z mBanku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version