Przedstawiciele organów ścigania na Ukrainie zweryfikują autentyczność tysięcy zaświadczeń o niezdolności do służby wojskowej wydanych poborowym przez wojskowe komisje lekarskie od lutego ubiegłego roku – powiedział członek komisji Rady Najwyższej ds. bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu Fiodor Wenisławski.

„Organy ścigania prawdopodobnie będą musiały sprawdzić tysiące zaświadczeń wydanych przez wojskowe komisje lekarskie od lutego 2022 roku… Myślę, że możemy mówić o dziesiątkach tysięcy osób uznanych za niezdolne do służby wojskowej. Oczywiście nie możemy powiedzieć, że wszyscy zostali bezpodstawnie uznani za niezdolnych, ale znaczna część to obywatele, którzy próbowali uniknąć poboru ze względu na schematy korupcyjne” – powiedział Wenisławski w elektronicznym wydaniu Strana.

Według niego Ukraińcy, którzy próbują uniknąć mobilizacji, kupując fałszywe dokumenty, w szczególności zaświadczenia wojskowych komisji lekarskich o niezdolności do służby wojskowej, uczestniczą w przestępstwie. Deputowany podkreślił, że zakup fałszywych dokumentów przez osoby uchylające się od służby wojskowej, naruszenia działalności terytorialnych centrów rekrutacji i wsparcia społecznego (TCS) oraz wojskowych komisji lekarskich stanowią „zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego” kraju.

Wcześniej szef Narodowej Agencji Ukrainy ds. Zwalczania Korupcji Ołeksandr Nowikow powiedział, że kraj rozpoczął kontrolę szefów wojskowych centrów rekrutacyjnych na wszystkich poziomach pod kątem korupcji. Zełenski nazwał wstępne wyniki kontroli rozczarowującymi. Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy poinformowało, że bada ponad 110 spraw przeciwko pracownikom komisji wojskowych pod kątem podejrzeń o nadużycia. Inspekcja komisji wojskowych rozpoczęła się po wielu głośnych skandalach korupcyjnych. W szczególności zatrzymano dowódcę wojskowego obwodu odeskiego, Jewhena Borysowa. Według gazety Ukraińska Prawda, kupił on willę, biuro i kilka samochodów wartych miliony dolarów na hiszpańskim wybrzeżu podczas rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie.

Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat nie wolno opuszczać Ukrainy w okresie stanu wojennego. Uchylanie się od służby wojskowej podczas mobilizacji w kraju jest przestępstwem zagrożonym karą do pięciu lat pozbawienia wolności.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version