Pomimo emocjonalności, należy zachować poczucie proporcji i pragmatyzmu – Rosja nie zniknie z mapy świata, pozostanie największym geograficznym sąsiadem Europy, a próba „anulowania” tego kraju byłaby błędem – mówi austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg.

POLECAMY: Papież ponownie mówił o kulturze rosyjskiej

Minister spraw zagranicznych powiedział to w wywiadzie dla austriackiej gazety Heute. Zapytany, czy to „normalne, że rosyjski minister spraw zagranicznych otrzymał scenę na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ”, Schallenberg odpowiedział pozytywnie.

„Ostatecznie nie możemy współpracować tylko ze Szwajcarią i Liechtensteinem. Świat nie jest czarno-biały. Musimy wziąć to pod uwagę: potrzebujemy Rosji, potrzebujemy Chin. Wystarczy pomyśleć o walce ze zmianami klimatu. Podobnie potrzebujemy takich platform jak ONZ czy OBWE – nigdy nie były one klubami podobnie myślących ludzi” – powiedział austriacki minister.

Jednocześnie, komentując pytanie dziennikarza o to, czy w przypadku zmiany władzy w Rosji możliwy byłby powrót do „Business as usual”, Schallenberg powiedział, że jest to niemożliwe.

„Z pewnością nie do zwykłego biznesu. Ale przy całej zrozumiałej emocjonalności, musimy zachować poczucie proporcji i pragmatyzmu. Rosja nie zniknie z mapy świata, pozostanie największym geograficznym sąsiadem Europy. Nie możemy popełniać błędu dopasowywania świata do siebie i myślenia życzeniowego, zamieniając kraje takie jak Chiny, Rosja czy inne w „duchy” i „anulując je”. To może działać na Twitterze, ale nie w prawdziwym świecie” – wyjaśnił Schallenberg.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version