Jeżeli nie jesteś w stanie znaleźć pracy w swoim obecnym miejscu zamieszkania i rozważasz przeprowadzkę do innego miasta, istnieje możliwość otrzymania bezzwrotnej dotacji w wysokości 14 tysięcy złotych od urzędu pracy, znanej jako „bon na zasiedlenie”. Niemniej jednak, istnieje pewien warunek, który należy spełnić, aby zakwalifikować się do tego programu.

Warto zaznaczyć, że nie wszyscy bezrobotni, którzy borykają się z trudnościami w znalezieniu pracy w swoim obecnym miejscu zamieszkania, są świadomi istnienia programu „bonu na zasiedlenie”. Ten program stanowi formę wsparcia polegającą na przyznaniu bezzwrotnej dotacji osobom bezrobotnym, które podejmują zatrudnienie w innej miejscowości lub zakładają działalność gospodarczą w odległym od dotychczasowego miejsca zamieszkania miejscu.

Bon na zasiedlenie 2023. Jakie warunki trzeba spełnić?

Program bonu na zasiedlenie stanowi jedno z rozwiązań wprowadzonych przez powiatowe urzędy pracy na terenie całej Polski. Jego głównym celem jest aktywizacja osób bezrobotnych, którzy są młodzi, tj. mają poniżej 30 roku życia. Wiek ten stanowi jedno z kluczowych kryteriów w ubieganiu się o to wsparcie, obok chęci podjęcia zatrudnienia w innym miejscu niż dotychczasowe miejsce zamieszkania oraz posiadania statusu osoby bezrobotnej.

Aby zakwalifikować się do otrzymania dotacji, konieczne jest także znalezienie pracy w miejscowości oddalonej o co najmniej 80 kilometrów od miejsca zamieszkania lub wykazanie, że dojazd do pracy i z powrotem środkami transportu zbiorowego zajmuje więcej niż 3 godziny. Ponadto, osoba starająca się o dotację musi pozostać zatrudniona przez okres co najmniej 6 miesięcy, podlegać ubezpieczeniu społecznemu oraz otrzymywać wynagrodzenie przekraczające minimalne krajowe.

Ile wynosi bon na zasiedlenie?

Wielkość dotacji, którą można otrzymać w ramach programu bonu zasiedleniowego, jest uzależniona od średniego wynagrodzenia. Maksymalna wysokość tej dotacji wynosi obecnie 200 procent średniego wynagrodzenia w danym roku, co obecnie przekłada się na kwotę 14 659,92 złotych. Niemniej jednak, urząd pracy ma możliwość przyznania dotacji w niższej wysokości. Przy określaniu konkretnej kwoty brane są pod uwagę różne czynniki, w tym sytuacja materialna osoby składającej wniosek.

Jedną z dobrych informacji jest to, że bon zasiedleniowy można ubiegać się ponownie, o ile osoba znalazła pracę w nowej miejscowości. To oznacza, że program nie jest jednorazową pomocą, ale może być wykorzystany wielokrotnie przez osoby, które zmieniają miejsce zamieszkania z powodu znalezienia pracy w innych regionach kraju. Jest to korzystna opcja, która zachęca do aktywnego podejścia do zmiany miejsca zamieszkania w celu podjęcia nowego zatrudnienia.

Kiedy można złożyć wniosek o bon na mieszkanie?

Osoba, która jest bezrobotna i planuje ubiegać się o bon zasiedleniowy, może to zrobić zaraz po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy. Procedura polega na złożeniu wniosku w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP). Wniosek ten można znaleźć na stronach internetowych urzędów pracy. Wraz z wnioskiem trzeba dołączyć deklarację od pracodawcy, w której pracodawca wyraża zamiar zatrudnienia lub od osoby bezrobotnej, która zamierza rozpocząć działalność gospodarczą. Dodatkowo, konieczne jest zabezpieczenie przyznanej pomocy w formie poręczenia od osób trzecich.

Po otrzymaniu środków z bonu zasiedleniowego, osoba musi dostarczyć do urzędu pracy zaświadczenie potwierdzające podjęcie zatrudnienia lub rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz oświadczenie, które potwierdza, że nowe miejsce pracy znajduje się w wymaganej odległości od miejsca zamieszkania. Po upływie 6 miesięcy od otrzymania bonu, trzeba dostarczyć także dokumenty, które potwierdzają spełnienie wymaganego okresu zatrudnienia, czyli 6 miesięcy. W przypadku spełnienia tych warunków, dotacja z bonu zostaje przekształcona w formę bezzwrotną. W przeciwnym przypadku, konieczne będzie zwrot pełnej kwoty bonu. To zachęca beneficjentów do rzeczywistego osiedlenia się i podjęcia pracy na nowym miejscu, co jest celem programu bonu zasiedleniowego.

Kto nie dostanie bonu na zasiedlenie? 

Osoba bezrobotna, aby być uprawnioną do otrzymania bonu na zasiedlenie, musi spełniać pewne kryteria. Nie może to być osoba, która:

  1. Ma stałe lub czasowe zameldowanie w miejscowości, w której planuje zamieszkać i podjąć pracę, inną działalność zarobkową lub przedsiębiorstwo, korzystając z bonu na zasiedlenie.
  2. Planuje pracować lub prowadzić działalność gospodarczą, która wymaga obecności na terenie całego kraju, poza miejscem zamieszkania, które wskazała w trakcie ubiegania się o bon na zasiedlenie.

Oznacza to, że osoby, które już mają swoje miejsce zamieszkania w miejscu, do którego chcą przenieść się za pomocą bonu na zasiedlenie, oraz osoby, które potrzebują pracować lub prowadzić działalność gospodarczą na terenie całego kraju, poza miejscem zamieszkania wskazanym w trakcie procedury ubiegania się o ten bonus, nie są uprawnione do jego otrzymania.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version