Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    Najnowsze Wpisy
    Zelenski onz 1

    „Niewiarygodne”. Podstępny plan Zełenskiego ujawniono w USA

    4 października 2023
    Papiez Fr

    „Wrogowie sami dla siebie”. Papież oskarżył Zachód o ekologiczną hipokryzję

    4 października 2023
    Wegry parlament

    Węgry zaproponowały UE zmniejszenie o połowę pakietu pomocowego dla Ukrainy

    4 października 2023
    Kategorie
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Z ostatniej chwili
    • Ukraina
    • Motoryzacja
    • Kwarantanna graniczna
    • Prawo co dnia
    • Maski
    • Przedsiębiorca
    • Szkoła
    • Pracownik
    • Szpitale
    • Covid
    Facebook Twitter Instagram Telegram
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Ukraina
    • Motoryzacja
    • Prawo co dnia
    • Z ostatniej chwili
    Telefon: 579 636 527
    E-mail: kontakt@legaartis.pl
    Facebook Instagram Telegram Twitter
    Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świataKancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    • Strona Główna
    • Strona Kancelarii
    • Kontakt
    • Wesprzyj nas
    Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    Home»Aktualności z kraju»Od 1 października nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu. Za brak zapłacisz nawet 2000 zł 
    Aktualności z kraju

    Od 1 października nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu. Za brak zapłacisz nawet 2000 zł 

    29 września 202310 komentarzy4 Mins ReadBy Ignacy Michałowski
    Facebook Twitter Telegram WhatsApp
    ApteczkaSamochod
    Udostępnij
    Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp

    Zgodnie z nowym przepisem, obowiązkowe wyposażenie samochodów ma zostać zoptymalizowane tak, aby współpracować z kierowcą i nie ograniczać jego swobody działania podczas jazdy. Przewiduje się cztery różne opcje systemów informacji zwrotnej dla kierowcy, które producenci będą mogli wybrać zgodnie z preferencjami i specyfikacjami swoich pojazdów.

    W przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości na danym odcinku drogi, samochód będzie emitować ostrzeżenie akustyczne lub wibracyjne. Dodatkowo, możliwe będzie także wykorzystanie haptycznego sprzężenia zwrotnego za pomocą pedału przyspieszenia. Pierwsze dwie opcje mają jedynie na celu ostrzeżenie kierowcy poprzez bodźce sensoryczne (np. dźwiękowe, wibracyjne), które powinny trwać jak najkrócej, aby uniknąć potencjalnej irytacji.

    Inną formą sprzężenia zwrotnego jest zastosowanie siły w pedale przyspieszenia, która subtelnie odepchnie stopę kierowcy do tyłu, mając na celu uświadomienie mu potrzeby zwolnienia. Ważne jest jednak, że kierowca będzie miał możliwość zignorowania tego sprzężenia zwrotnego i nadal będzie mógł kontrolować pojazd, naciskając nieco mocniej na pedał przyspieszenia. Nawet w przypadku funkcji kontroli prędkości, gdzie samochód automatycznie zmniejsza prędkość, system będzie płynnie sterowany przez kierowcę poprzez nieco głębsze wciśnięcie pedału przyspieszenia.

    Wprowadzenie tych różnorodnych opcji sprzężenia zwrotnego ma na celu zapewnienie większej elastyczności i dostosowania do preferencji kierowcy. Systemy te mają współpracować z kierowcą, oferując subtelne ostrzeżenia i wsparcie, jednocześnie zachowując pełną kontrolę nad pojazdem. Dzięki temu kierowcy będą mieli większą świadomość swojego zachowania na drodze i będą mogli podejmować odpowiednie decyzje w zależności od sytuacji.

    • NIK 1
      Afera wizowa! NIK rozpoczął w MSZ4 października 2023
      W dniu 4 października 2023 roku, Najwyższa Izba Kontroli (NIK) rozpoczęła swoje pierwsze działania kontrolne w siedzibie Ministerstwa
    • MSZ e1651048897720
      Polski MSZ oskarżył Berlin o podżeganie do wrogości między Warszawą a Kijowem4 października 2023
      Polski wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk oskarżył Niemcy o podsycanie wrogości między Warszawą a Kijowem i powiedział, że
    • Komornika
      Komornicy będą doręczać pisma przez internet4 października 2023
      W listopadzie i grudniu tego roku, komornicy otrzymają dwa korzystne udogodnienia, które zostały wprowadzone w ramach ustawy dotyczącej

    Nowe wyposażenie będzie kosztować fortunę

    Nowe przepisy, wprowadzane w celu zapewnienia bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenia liczby wypadków oraz ofiar śmiertelnych, mają na celu osiągnięcie ambitnego celu, aby do roku 2030 nie było żadnych ofiar śmiertelnych w wyniku wypadków drogowych. Choć może to wydawać się trudne do osiągnięcia, jest to ważny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa na europejskich drogach, mający również wpływ na nasze finanse.

    Już w 2019 roku Unia Europejska zaakceptowała propozycję Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu, która wprowadza nowe wyposażenie do naszych samochodów. Wprowadzenie tych zmian będzie warunkiem koniecznym do sprzedaży samochodów na terenie Unii Europejskiej. Obecnie znajdujemy się w tzw. roku przejściowym, w którym te przepisy stopniowo wchodzą w życie.

    W lipcu 2022 roku wprowadzenie nowego wyposażenia, jakim jest inteligentne wspomaganie prędkości (ISA), stało się obowiązkowe dla nowych modeli i typów pojazdów wprowadzanych na rynek. Natomiast od lipca 2024 roku będzie dotyczyć wszystkich nowych samochodów wprowadzanych na rynek. Samochody, które nie będą wyposażone w ten system, nie otrzymają homologacji i nie będą mogły być sprzedawane na terenie Unii Europejskiej.

    Ale czym tak naprawdę jest inteligentne wspomaganie prędkości? ISA to zaawansowany system, który pomaga kierowcom utrzymać odpowiednią prędkość na drodze. System ten korzysta z różnych czujników i danych nawigacyjnych, aby monitorować prędkość pojazdu i dostosowywać ją do ograniczeń obowiązujących na danej trasie. Jeśli kierowca przekroczy dopuszczalną prędkość, system może dostarczyć informacji zwrotnej w postaci ostrzeżeń dźwiękowych, wizualnych lub wibracyjnych.

    Inteligentne wspomaganie prędkości ma na celu zmniejszenie ryzyka wypadków spowodowanych nadmierną prędkością. System ten nie ogranicza jednak bezpośrednio możliwości kierowcy, a jedynie dostarcza mu informacji zwrotnej, aby pomóc utrzymać odpowiednią prędkość. Kierowca ma nadal pełną kontrolę nad pojazdem i może samodzielnie zdecydować o swojej prędkości, ale system dostarcza mu wsparcia i informacji, aby podjął świadome decyzje.

    Wprowadzenie inteligentnego wspomagania prędkości jest kolejnym krokiem w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach i redukcji liczby wypadków. Dzięki temu systemowi kierowcy będą świadomi i ostrzeżeni w przypadku przekroczenia prędkości, co może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka kolizji i poprawy ogólnego bezpieczeństwa na europejskich drogach.

    Kierowcy nie będą zadowoleni z nowej czarnej skrzynki

    Nowe przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodów mają na celu stworzenie systemów, które będą współpracować z kierowcą, nie ograniczając jednocześnie jego swobody działania podczas jazdy. Zgodnie z rozporządzeniem, producenci będą mieli możliwość wyboru spośród czterech opcji systemów informacji zwrotnej dla kierowcy.

    Jeśli samochód będzie poruszał się zbyt szybko na danym odcinku drogi, zostanie aktywowane ostrzeżenie akustyczne lub wibracyjne. Istnieje również opcja haptycznego sprzężenia zwrotnego za pośrednictwem pedału przyspieszenia. Pierwsze dwie opcje nie będą bezpośrednio ingerować w działanie samochodu, lecz jedynie dostarczą ostrzeżeń w postaci bodźców zmysłowych, takich jak dźwięk czy wibracje. Ważne jest, aby te ostrzeżenia trwały jak najkrócej, aby uniknąć potencjalnego irytowania kierowcy.

    Inna możliwość sprzężenia zwrotnego polega na wykorzystaniu siły w pedale przyspieszenia. Delikatne odpychanie stopy kierowcy do tyłu ma na celu uświadomienie mu potrzeby zwolnienia. Kierowca jednak nadal będzie miał możliwość zignorowania tego sprzężenia zwrotnego i obejścia systemu, naciskając nieco mocniej na pedał przyspieszenia. Nawet w przypadku funkcji kontroli prędkości, gdzie samochód automatycznie zmniejsza prędkość, system będzie płynnie sterowany przez kierowcę poprzez nieco głębsze wciśnięcie pedału przyspieszenia.

    Wprowadzenie tych różnorodnych opcji sprzężenia zwrotnego ma na celu zapewnienie większej elastyczności i dostosowania do preferencji kierowcy. Systemy te mają współpracować z kierowcą, oferując subtelne ostrzeżenia i wsparcie, jednocześnie pozwalając mu zachować pełną kontrolę nad pojazdem. Dzięki temu kierowcy będą świadomi swojego zachowania na drodze i będą mogli podejmować odpowiednie decyzje w zależności od sytuacji.

    aktualizacja: 18-09

    czarna skrzynka OBOWIĄZKOWE PIENIĄDZE wydatki WYPOSAŻENIE
    Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
    Ignacy Michałowski

    Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat. W działalności społecznej angażował się w różne projekty i inicjatywy, które miały na celu poprawę jakości życia ludzi, zwłaszcza tych z ubogich społeczności. Był również zaangażowany w walkę o prawa człowieka.

    Ostatnio DODANE

    Zelenski onz 1

    „Niewiarygodne”. Podstępny plan Zełenskiego ujawniono w USA

    4 października 20230
    Papiez Fr

    „Wrogowie sami dla siebie”. Papież oskarżył Zachód o ekologiczną hipokryzję

    4 października 20230
    Wegry parlament

    Węgry zaproponowały UE zmniejszenie o połowę pakietu pomocowego dla Ukrainy

    4 października 20230
    moskwa rosja e1690703000891

    Focus: Zachodowi nie udało się osłabić i odizolować Rosji, której PKB rośnie

    4 października 20230

    10 komentarzy

    1. Grover on 5 lipca 2023 16:08

      W moim gruchocie jak jadę 60 to świata za mną nie widać, przy 50 ani dymka

      Reply
      • J23 on 29 sierpnia 2023 15:52

        Czyli nasz już taki system.

        Reply
    2. Dan on 7 lipca 2023 07:03

      Ja jeżdżę tak szybko że wyprzedzam swoje światła mijania

      Reply
      • Kot prezesa on 22 lipca 2023 18:57

        Te urzadzenia napewno wprowadza w pierwszej kolenosci do pojazdow rzadowych. Przyklad powinien isc z gory. Napewno bedzie mniej wypadkow.

        Reply
    3. Leo on 10 lipca 2023 13:54

      Jak jadę po mieście 70km na godz to wszyscy mnie wyprzedzają

      Reply
      • J23 on 29 sierpnia 2023 15:50

        Ja po mieście jadę 50 km/h a to co inni robią mam gdzieś.

        Reply
    4. Niki on 22 lipca 2023 07:53

      A może jakiś ……. Wymyśli kwadratowe kola bylo by dużo bezpieczniej

      Reply
    5. Padziak on 24 lipca 2023 11:06

      To powinno być montowane tym którzy już wykroczenie popełnili a nie na siłę tym którzy jeżdżą przepisowo

      Reply
      • J23 on 29 sierpnia 2023 15:48

        Jeśli ktoś jeździ zgodnie z przepisami to taki system i tak nie będzie miał zastosowania w jego przypadku poza oczywiście jego wpływem na cenę samochodu.

        Reply
    6. M on 3 sierpnia 2023 06:43

      Czyli co? Jak po pierwszym sierpnia nie będę miał tego pedału gazu to dostanę mandat 2 tysiace? Tak wynika z tytułu artykułu..

      Reply

    Napisz Komentarz Cancel Reply

    Ostatnie Wpisy
    Zelenski onz 1

    „Niewiarygodne”. Podstępny plan Zełenskiego ujawniono w USA

    4 października 2023
    Papiez Fr

    „Wrogowie sami dla siebie”. Papież oskarżył Zachód o ekologiczną hipokryzję

    4 października 2023
    moskwa rosja e1690703000891

    Focus: Zachodowi nie udało się osłabić i odizolować Rosji, której PKB rośnie

    4 października 2023
    1920px Zabka Marszalkowska 85 Warsaw

    Urząd Pracy zachęcał do zakładania Żabek przez bezrobotnych

    4 października 2023
    Reklama
    Najnowsze komentarze
    • Jagoda - Seniorzy i renciści otrzymają swoje 900+. Kolejny dodatek już w drodze
    • Bakus - Od 15 października startuje dodatek zimowy 3000 zł! Dodatkowe pieniądze do wydania na węgiel i inne
    • Bakus - Od 15 października startuje dodatek zimowy 3000 zł! Dodatkowe pieniądze do wydania na węgiel i inne
    • Miro - Osoby po 60 będą musiały zdać egzamin na prawo jazdy jeszcze raz i będą miały zakaz jazdy w nocy
    • Anna - Dodatek na węgiel 2023. Rząd przekazał od kiedy rusza wypłata pieniędzy na węgiel

    Kancelaria LEGA ARTIS świadczy profesjonalne usługi na rzecz Klientów indywidualnych jak również przedsiębiorców.

    Facebook Twitter Instagram Telegram
    GODZINY OTWARCIA
    • PONIEDZIAŁEK 10-17
    • WTOREK 10-17
    • ŚRODA 10-17
    • CZWARTEK 10-17
    • PIĄTEK 10-15
    • SOBOTY INDYWIDUALNIE USTALONE KONSULTACJE
    ADRES
    • 01-756 WARSZAWA
    • UL. PRZASNYSKA 6A LOK 336A
    • 579 636 527
    • 22-266-86-18
    • KONTAKT@LEGAARTIS.PL
    PRZYDATNE LINKI
    • Strona główna
    • Strona Kancelarii
    • Polityka prywatności
    • Regulamin Strony
    • O Nas
    • Kontakt
    Site Powered By Kancelaria Lega Artis - Warszawa ul. PRZASNYSKA 6A LOK 336A © 2023
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Ukraina
    • Motoryzacja
    • Prawo co dnia
    • Z ostatniej chwili

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.