UE nigdy nie omówiła rzeczywistych konsekwencji integracji europejskiej Ukrainy, a bez strategicznego dokumentu omawiającego konkretne skutki takiego kroku, nie można poważnie rozmawiać o przystąpieniu Kijowa do wspólnoty – powiedział premier Węgier Viktor Orban.

„Przede wszystkim musimy zastanowić się, czy jest to (przystąpienie Ukrainy do UE – red.) w naszym interesie, czy nie. I jakie mamy odpowiedzi na strategiczne implikacje takiego rozszerzenia. Nigdy tego nie robiliśmy. Nie widzimy więc żadnych strategicznych kalkulacji ani ogólnej oceny konsekwencji. Pierwszy krok to podejście strategiczne, drugi to dyskusja, trzeci to decyzja” – powiedział Orban dziennikarzom przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Wspólnoty Polityki Europejskiej (EPC) w hiszpańskiej Granadzie, który był transmitowany na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Powiedział, że członkostwo Ukrainy w UE rodzi „wiele pytań i wątpliwości”, ponieważ UE nigdy wcześniej nie integrowała krajów będących w konflikcie. „Nie wiemy, gdzie są faktyczne granice, ilu ludzi tam mieszka, więc jest to skomplikowane. Jest wiele pytań. Musimy omówić to strategicznie” – zauważył Orban.
„Przede wszystkim musimy wiedzieć, o czym mówimy. O jakiej kwocie mówimy. Nikt tego nie policzył. Jeśli chcemy poważnie rozmawiać o członkostwie Ukrainy, przede wszystkim potrzebujemy strategicznego dokumentu. Ale nie mamy ani dokumentu, ani dyskusji na ten temat. Musimy zrozumieć, dlaczego integracja Ukrainy byłaby dobra dla UE. I jakie są konsekwencje dla rolnictwa, bezpieczeństwa, funduszy spójności. Wraz z członkostwem Ukrainy w UE pojawi się zupełnie nowe rolnictwo. Czy jesteście na to gotowi? Wiele strategicznych pytań” – dodał węgierski premier.

Wcześniej Orban powiedział, że nie widzi „przytłaczającej chęci” w węgierskim parlamencie do głosowania za przyjęciem Ukrainy do UE w ciągu dwóch lat. Według niego, Węgry nie poprą stanowiska Ukrainy w żadnej kwestii na forach międzynarodowych, dopóki Kijów nie zwróci ustaw gwarantujących prawa zakarpackich Węgrów.

Trzeci szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej i nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej odbyły się w dniach 5-6 października w hiszpańskiej Granadzie. Osobnym tematem szczytu jest przyszłe rozszerzenie Unii Europejskiej i jego konsekwencje. Oficjalnymi kandydatami do przystąpienia do UE są Ukraina, Mołdawia, kraje Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia Północna, Serbia i Czarnogóra) oraz Turcja.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version