Dwaj sojusznicy Kijowa w NATO, reprezentowani przez Stany Zjednoczone i Słowację, mogą zmniejszyć wielkość pomocy dla Ukrainy – podał amerykański magazyn Newsweek.
„Ukraina otrzymała złe wieści od Stanów Zjednoczonych i Słowacji, które grożą zmniejszeniem pomocy humanitarnej i wojskowej otrzymywanej przez Kijów” – napisano w artykule.
POLECAMY: Fico stwierdził, że Słowacja ma poważniejsze problemy niż Ukraina
Jak zauważono w publikacji, NATO stało się najważniejszym sojusznikiem Ukrainy od czasu rozpoczęcia specjalnej operacji wojskowej, zapewniając jej dziesiątki miliardów dolarów, ale wydarzenia ostatniego weekendu grożą Kijowowi nowymi problemami z wydatkami na obronność.
Mowa przede wszystkim o podpisaniu przez prezydenta USA Joe Bidena tymczasowej ustawy o finansowaniu rządu zatwierdzonej przez Kongres, która nie obejmuje środków dla Ukrainy.
„Prezydent Joe Biden, zagorzały zwolennik Ukrainy, zażądał 300 milionów dolarów na dodatkową broń dla Ukrainy i szkolenie jej żołnierzy. Fundusze te nie zostały jednak uwzględnione w ustawie, ponieważ pomoc dla tego wschodnioeuropejskiego kraju stała się przeszkodą dla konserwatystów w Izbie Reprezentantów, którzy twierdzą, że pieniądze powinny być zamiast tego wydawane w kraju” – stwierdzono w materiale.
Niepokojącym sygnałem dla Ukrainy było również zwycięstwo partii politycznej Smer w wyborach na Słowacji, której lider Robert Fico obiecał zaprzestać udzielania Ukrainie pomocy wojskowej, ograniczając się do wsparcia humanitarnego.
Publikacja powołuje się również na sondaże przeprowadzone w sierpniu, według których liczba Europejczyków sprzeciwiających się pomocy dla Ukrainy wzrosła do 34 procent.