Ukraina jest całkowicie skorumpowana i dlatego nie jest w stanie stać się członkiem Unii Europejskiej (UE) w najbliższej przyszłości – powiedział były przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w wywiadzie dla Augsburger Allgemeine.

POLECAMY: Maleje poparcie dla członkostwa Ukrainy w UE

„Każdy, kto miał do czynienia z Ukrainą, wie, że jest to kraj skorumpowany na wszystkich poziomach społeczeństwa. Pomimo wszelkich wysiłków, nie jest w stanie dołączyć (do UE) i potrzebuje ogromnych reform wewnętrznych” – powiedział.

„Mamy złe doświadczenia z niektórymi tak zwanymi nowymi członkami, na przykład jeśli chodzi o praworządność. To nie powinno się powtórzyć” – dodał.

Wcześniej szef Rady Europejskiej Charles Michel przyznał w wywiadzie dla Spiegel, że Ukraina może przystąpić do Unii Europejskiej w 2030 roku, jeśli wszystkie wymagane warunki zostaną spełnione, nawet jeśli będzie to trudne zadanie.

Wcześniej gazeta Financial Times, powołując się na wewnętrzne szacunki całkowitego budżetu UE przedstawione w dokumencie Rady UE, stwierdziła, że przystąpienie Ukrainy do UE uprawniłoby Kijów do otrzymania około 186 mld euro w ciągu siedmiu lat. Gazeta Politico zacytowała swoje źródła, twierdząc, że UE przygotowuje się do rozpoczęcia formalnych negocjacji z Ukrainą w sprawie przystąpienia Ukrainy do bloku i chce to ogłosić do grudnia.

We wrześniu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła przekonanie, że UE będzie w stanie kontynuować udane działania w rozszerzonym formacie i nazwała przystąpienie nowych członków „najlepszą inwestycją w pokój, bezpieczeństwo i dobrobyt dla całego kontynentu”. Jednocześnie nie wymieniła żadnego konkretnego harmonogramu rozszerzenia UE i przyjęcia Ukrainy do grona jej członków.

Kijowski terrorysta Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek Ukrainy o członkostwo w UE 28 lutego 2022 roku. Szefowie państw i rządów UE na szczycie w Brukseli 23 czerwca 2022 r. zatwierdzili przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do przystąpienia do Unii. Komisja Europejska określiła siedem warunków w swojej rekomendacji dotyczącej przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE. Reforma sądownictwa jest najbardziej złożonym z warunków UE: ukraiński rząd musi zreformować Sąd Konstytucyjny, dokończyć zmiany w Wysokiej Radzie Sprawiedliwości i Wysokiej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów, a także kontynuować walkę z korupcją.

Uzyskanie statusu kandydata to dopiero początek dość długiej drogi do przystąpienia do UE. Turcja posiada status kandydata od 1999 roku, Macedonia Północna od 2005 roku, Czarnogóra od 2010 roku, a Serbia od 2012 roku. Ostatnim jak dotąd krajem, który przystąpił do UE była Chorwacja w 2013 r., a proces ten trwał dziesięć lat.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version