Nowe przepisy pozwalają organom skarbowym na dokładne analizowanie działalności przedsiębiorstw i przedsiębiorców bez potrzeby osobistego odwiedzania siedzib firm. Te zmiany mają także wpływ na użytkowników platform zakupowych online, takich jak Allegro, OLX czy Vinted.

Obecnie kontrole skarbowe przeprowadzane są selektywnie, zazwyczaj rozpoczynają się od uprzedniego powiadomienia przedsiębiorcy o planowanej kontroli. W trakcie kontroli, kontroler skarbowy przegląda różnorodne dokumenty, takie jak księgi rachunkowe i zeznania podatkowe, a także może prowadzić wywiady z pracownikami firmy. Po zakończeniu analizy, dokonywana jest ocena zgodności działalności przedsiębiorcy z obowiązującymi przepisami prawnymi. Wszelkie odstępstwa od normy są uwzględniane w raporcie końcowym, który może skutkować nakładaniem dodatkowych podatków lub kar. Przedsiębiorcy mają okazję do zrecenzowania i odniesienia się do tych wyników. W przypadku stwierdzenia naruszeń, kontroler skarbowy podejmuje działania w celu odzyskania należności i wszczyna odpowiednie kroki prawne.

Mimo że kontrolerom obecnie przysługuje prawo do wglądu w konta bankowe, od nadchodzącego roku niewielu będzie w stanie uniknąć takiej kontroli.

Wkrótce zostanie uruchomiony Krajowy System e-Faktur (KSeF), którego celem jest poprawa bezpieczeństwa podatkowego. System ten, który startuje 1 lipca 2024 roku, umożliwi generowanie, przechowywanie i przesyłanie faktur elektronicznych. Dzięki temu zaawansowanemu narzędziu informatycznemu organy podatkowe będą w stanie bardziej szczegółowo analizować transakcje, co ograniczy możliwość występowania nieprawidłowości.

Jednak korzystanie z KSeF będzie wymagać specjalistycznego oprogramowania, a nawet drobne błędy w wystawianiu faktur mogą skutkować surowymi sankcjami. Przewiduje się, że kary za korzystanie z innych systemów niż KSeF mogą wynieść nawet 100% wartości faktury podatkowej lub 18,7% całkowitej kwoty faktury. Specjaliści w dziedzinie podatków obawiają się, że nawet drobne uchybienia techniczne mogą prowadzić do nałożenia kar na firmy.

Platformy zakupowe online, takie jak Allegro, Vinted i OLX, będą zobligowane do dostosowania się do nowych przepisów, które nakładają na nie obowiązek rejestracji i raportowania sprzedawców, których transakcje przekraczają określone limity ilościowe lub kwotowe. Zgodnie z dyrektywą DAC7, osoby prowadzące masową sprzedaż online będą musiały się zarejestrować oraz odprowadzać podatki. Choć sprzedaż sporadyczna nadal jest dozwolona, osoby, które dokonują mniej niż 30 transakcji lub osiągają obrót poniżej 2 tys. euro, są zwolnione z obowiązku rejestracji i raportowania.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version