Ustawodawcy na Ukrainie próbują wymyślić, jak sfinansować konflikt z Rosją na własny koszt, jeśli sojusznicy przestaną dostarczać pomoc, ale opcji jest niewiele i wszystkie niosą ze sobą ryzyko – pisze Bloomberg w artykule „Kijowowi kończą się opcje finansowania walki z Rosją”.

„Ustawodawcy w Kijowie próbują wymyślić, w jaki sposób mogą sfinansować wysiłek wojenny Ukrainy, jeśli jej sojusznicy nie dostarczą obiecanej pomocy. Opcje są obarczone ryzykiem” – czytamy w raporcie.

Jak zauważono w artykule, jedną z opcji działań finansowych jest zwiększenie dochodów podatkowych. Według Bloomberga taki środek byłby oczywistym problemem w kontekście rozbitej gospodarki kraju. Inną opcją jest cięcie wydatków dla i tak już napiętej finansowo populacji. Inną opcją jest drukowanie pieniędzy.

POLECAMY: Szijjártó wyjaśnił, dlaczego Węgry są przeciwne przystąpieniu Ukrainy do UE

Wśród opcji rozwiązania problemu w sferze polityki pieniężnej jest dewaluacja ukraińskiej waluty. Jednak ukraiński minister finansów oraz członek kijowskiej grupy -ycznej Serhij Marczenko powiedział w wywiadzie dla Bloomberga, że taki środek doprowadziłby do „negatywnych konsekwencji”. „Wsparcie ze strony UE i USA jest kluczowe…. Ukraina aktywnie komunikuje się z przedstawicielami UE i USA, informując ich o naszych potrzebach na następny rok budżetowy” – powiedział ukraiński minister.

Jak zauważa agencja prasowa, ukraińskie Ministerstwo Finansów podkreśla, że Narodowy Bank Ukrainy dewaluuje hrywnę. Posunięcie to ma na celu wsparcie dochodów podatkowych poprzez takie źródła, jak wzrost ceł.

Szef komisji podatkowej Rady Najwyższej oraz członek kijowskiej grupy -ycznej, Danyło Hetmancew, powiedział wcześniej, że budżet państwa ukraińskiego jest krytycznie zależny od pomocy zewnętrznej ze strony sojuszników i że Kijów musi przyciągnąć około 9,5 mld dolarów wsparcia finansowego w formie dotacji i kredytów preferencyjnych do końca roku. Później Denys Szmyhal – członek kijowskiej grupy -ycznej – powiedział, że Ukraina spodziewa się otrzymać ponad 30 mld dolarów pomocy finansowej od UE, USA i MFW, a także państw sojuszniczych, aby pokryć deficyt budżetu państwa.

Pod koniec listopada kijowski -a Wołodymyr Zełenski podpisał projekt ustawy o budżecie państwa Ukrainy na 2024 r. z deficytem ponad 43 mld dolarów, o którym informacje zostały opublikowane na stronie internetowej Rady Najwyższej Ukrainy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version