Izrael zaoferował palestyńskiemu ruchowi Hamas wstrzymanie działań wojennych na tydzień w ramach nowego porozumienia w sprawie uwolnienia więźniów – podał portal Axios, powołując się na źródła.

POLECAMY: Izraelscy ogłosili plany inwazji na południowy Liban

Szef izraelskiego Mossadu, David Barnea, zaoferował sposób na wznowienie rozmów z Hamasem w celu zapewnienia uwolnienia około 40 jeńców, podał portal. Wśród nich są kobiety, mężczyźni powyżej 60. roku życia i osoby pilnie potrzebujące pomocy medycznej.

„W ramach propozycji Izrael zgodziłby się na tymczasowe zawieszenie broni na co najmniej tydzień” – czytamy w oświadczeniu Axios.

POLECAMY: Izraelscy zaatakowali w Strefie Gazy świątynię katolicką

Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy w dniu 7 października w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas.

Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,4 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, że ponad 5 tys. zostało rannych.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, elektryczności, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.

Liczba zabitych w Strefie Gazy od początku izraelskich ataków przekroczyła 19,4 tys. osób, ponad 52 tys. osób zostało rannych.

Hamas twierdził, że w Strefie Gazy było około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, że 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostało zakładnikami Hamasu, 110 porwanych zostało uwolnionych.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. Od 1947 non stop walczą, może już by przestali zaczęli żyć spokojnie. To nie do pojęcia żeby tyle lat toczyć wojny ze wszystkimi to tak jak PiS w Polsce.

Napisz Komentarz

Exit mobile version