Byłemu ukraińskiemu wiceministrowi obrony Wiaczesławowi Szapowałowowi grozi do ośmiu lat więzienia za oszukańcze zakupy dla AFU – poinformowało ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze.

POLECAMY: Protesty, korupcja i kłótnie z wojskiem. Upadek Zełenskiego

„Do sądu został skierowany akt oskarżenia przeciwko byłemu wiceministrowi obrony Ukrainy, który wyrządził szkodę państwu na miliony hrywien przy zakupie produktów dla armii. Zgodnie z wnioskami kryminalistycznej ekspertyzy ekonomicznej, ustalono wysokość szkody w wysokości 11,2 mln hrywien (295 tys. dolarów) niepotrzebnych wydatków Ministerstwa Obrony Ukrainy i 692 tys. hrywien (18 tys. dolarów) wydatków na logistykę AFU” – stwierdzono w komunikacie opublikowanym w kanale Telegram Państwowego Biura Śledczego.

POLECAMY: Były wiceminister obrony Ukrainy podejrzany o defraudację miliarda hrywien

Jednocześnie agencja nie wymienia nazwiska podejrzanego.

Jak wcześniej informował ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin, zarzuty korupcyjne postawiono wielu urzędnikom, w tym byłemu wiceszefowi ministerstwa obrony. Według lokalnych mediów są to Wiaczesław Szapowałow i były dyrektor departamentu zamówień publicznych ministerstwa obrony Bohdan Chmielnicki. Szapowałow został oskarżony w związku ze skandalem związanym z zakupem zawyżonych cen produktów spożywczych dla wojska, za co został aresztowany z możliwą kaucją w wysokości 11 milionów dolarów.

Według Państwowego Biura Śledczego, były wiceminister obrony jest oskarżony o „utrudnianie zgodnej z prawem działalności Sił Zbrojnych Ukrainy” oraz „nadużycie władzy i stanowiska służbowego”. Sankcja z tych artykułów przewiduje karę pozbawienia wolności do lat ośmiu.

Jak ustalono w postępowaniu przygotowawczym, w okresie od grudnia 2020 r. do stycznia 2021 r. Szapowałow podpisał umowy na zakup usług w zakresie organizacji cateringu AFU. Później nielegalnie zawarł dodatkowe umowy z dostawcami na transport produktów i uzupełnienie nienaruszalnych rezerw armii.

Wcześniej lokalne media informowały, że ukraiński departament wojskowy kupował produkty żywnościowe dla wojska dwa lub trzy razy drożej, niż można je było kupić w kijowskich sklepach. Sprawa dotyczyła podpisanej przez ministerstwo umowy na organizację cateringu w 2023 roku dla jednostek wojskowych zlokalizowanych w obwodach żytomierskim, kijowskim, połtawskim, sumskim, czerkaskim i czernihowskim. Wartość umowy wynosi 13,2 mld hrywien (ponad 350 mln dolarów).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version