Według najnowszych prognoz dotyczących przychodów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) na lata 2024–2028, mimo pewnego deficytu w każdym z trzech scenariuszy, obecna sytuacja wydaje się być stabilna. W scenariuszu umiarkowanym, pesymistycznym i optymistycznym deficyt wzrośnie w 2028 roku, jednak nie budzi to obaw o upadek systemu.
Stabilna Kondycja FUS na Tle Prognoz
Obecnie FUS cieszy się dobrą kondycją, utrzymując zdolność do pokrywania wydatków na świadczenia ze składek na rekordowo wysokim poziomie: 85% w 2022 r. i około 84% w 2023 r. Prognozy sugerują utrzymanie tej stabilności w kolejnych latach, z lekkim spadkiem w związku z nadchodzącym okresem, gdy osoby z pokolenia powojennego osiągną wiek emerytalny.
Reforma Polskiego Systemu Emerytalnego: Uniknięcie Długów na Przyszłość
Polski system emerytalny przeszedł reorganizację, ściśle wiążąc wysokość emerytury z odprowadzonymi składkami i przewidywanym okresem pobierania świadczenia. Ta reforma skutecznie zapobiegła generowaniu niepokrywalnych długów na przyszłość, pomimo przewidywanego starzenia się społeczeństwa. Polski system nie stoi więc na krawędzi bankructwa.
Optymistyczne Dane z Raportów Międzynarodowych Organizacji
Raporty niezależnych organizacji, takich jak Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), potwierdzają stabilność finansową polskiego systemu emerytalnego. Według raportu OECD „Pensions at a Glance 2021”, udział publicznych wydatków emerytalno-rentowych w PKB Polski wynosił 10,6% w 2019 r. i przewiduje się, że pozostanie na podobnym poziomie w 2060 r. Porównując to z innymi krajami, Polska prezentuje się stabilnie, w przeciwieństwie do innych, gdzie przewiduje się znaczny wzrost obciążeń związanych z wydatkami emerytalnymi.
Mimo wyzwań demograficznych, Polski System Emerytalny utrzymuje się jako stabilny, zdolny do sprostania przyszłym obciążeniom finansowym. Optymistyczne prognozy oraz porównania z innymi krajami potwierdzają jego stabilność i zdolność dostosowania się do zmieniających się warunków społeczno-ekonomicznych.