Kontrolerzy Urzędów Skarbowych intensyfikują swoje działania, skupiając się na Polakach sprzedających towary na platformach sprzedażowych w sieci. Ci, którzy prowadzą ciągłą sprzedaż, muszą liczyć się z możliwością kontroli. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy muszą obawiać się nadmiernego nadzoru.

Bezpieczeństwo dla Zarejestrowanych Przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali swoją działalność i prawidłowo rozliczają się z podatków, mogą spać spokojnie. Ci natomiast, którzy prowadzili ciągłą sprzedaż bez dokonywania odpowiednich rozliczeń, mogą spodziewać się kontroli. Warto zwrócić uwagę na listy behawioralne, które są ostrzeżeniem od urzędu w przypadku zauważonej aktywności sprzedażowej w internecie.

List Behawioralny jako Sygnał do Działania

List behawioralny to informacja od urzędu, że zaobserwowano aktywność sprzedażową odbiorcy. Wraz z listem dostaje się wezwanie do rejestracji działalności gospodarczej, jeśli taka konieczność istnieje. Reakcja na taki list powinna być natychmiastowa, zaleca się kontakt z urzędem celem dopełnienia wszelkich formalności. Dzięki temu można uniknąć kontroli i potencjalnych sankcji. Osoby prowadzące rzeczywistą działalność gospodarczą powinny zarejestrować się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Natomiast ci, którzy sprzedają jedynie własne przedmioty, powinni rozważyć złożenie stosownego oświadczenia, najlepiej po wcześniejszej konsultacji z doradcą podatkowym.

Kontrole a Nowe Prawo – Wprowadzenie do DAC7

Kontrole skarbowe są wynikiem wprowadzenia unijnej dyrektywy DAC7, nakładającej nowe obowiązki na e-sprzedawców. Platformy takie jak Allegro, OLX czy Amazon muszą teraz zbierać i przekazywać urzędom dane o sprzedaży użytkowników. Niemniej jednak, nie każda sprzedaż podlega nadzorowi Fiskusa. Obejmuje to nadal okazjonalną sprzedaż. Kontrolom podlegają ci, którzy przeprowadzili więcej niż 30 transakcji lub sprzedali towary za sumę przekraczającą 2 tys. euro rocznie.

Wskazówki dla e-Sprzedawców na Platformach

W przypadku niewielkiej, okazjonalnej sprzedaży, na przykład rękodzieła, warto skonsultować się z lokalnym Urzędem Skarbowym, aby uzyskać informacje na temat konieczności rejestracji działalności. Wówczas można także uzyskać wiążącą opinię w tej sprawie, co pomoże uniknąć nieporozumień z Fiskusem. W obliczu wzmożonego nadzoru, zdrowe podejście do prowadzenia działalności sprzedażowej online staje się kluczowe dla uniknięcia potencjalnych problemów podatkowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version