Prof. Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przedstawił propozycję wprowadzenia powszechnej składki audiowizualnej, przy czym zaplanowano także konkretną datę zakończenia obowiązywania dotychczasowego abonamentu. Nowy model finansowania ma zastąpić obecny system oparty na abonamencie RTV, co jest zgodne z kierunkiem obranym przez rząd.

PLANOWANA REFORMA FINANSOWANIA MEDIÓW PUBLICZNYCH

W planach rządu jest stopniowe finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa, a później przez wszystkich obywateli Polski. Propozycja wprowadzenia składki audiowizualnej przewiduje, że byłaby ona powszechna, doliczana do podatku PIT, co oznaczałoby niewielki miesięczny koszt w przedziale 8-9 zł. Podobnie jak w przypadku abonamentu RTV, przewidziane są różne zwolnienia.

NOWY, PROSTSZY I UNIWERSALNY SYSTEM

Prof. Kowalski zaznacza, że nowy system byłby prostszy i bardziej uniwersalny niż obecny model oparty na abonamencie RTV. Kluczową zmianą jest to, że składka audiowizualna nie byłaby związana z posiadaniem telewizora czy radia. Obejmowałaby szerokie spektrum urządzeń, włączając w to komputery i telefony, co ma dostosować system do ewolucji sposobów konsumpcji treści audiowizualnych w dobie cyfryzacji.

POTRZEBNA ADAPTACJA DO WSPÓŁCZESNYCH REALIÓW

Prof. Kowalski podkreśla, że taka zmiana jest niezbędna do dostosowania systemu finansowania mediów publicznych do współczesnych realiów. Obecny model oparty na abonamencie RTV nie jest już wystarczająco efektywny ani sprawiedliwy, zwłaszcza biorąc pod uwagę różnorodność urządzeń i platform używanych do konsumpcji mediów. – Obecnie tylko niewielki odsetek gospodarstw płaci abonament. Prawdopodobnie zostanie on zlikwidowany od 2025 r. – dodał prof. Kowalski w programie „Newsroom” WP.

REAKCJE SPOŁECZNE NA PLANOWANĄ ZMIANĘ

Zapowiadana zmiana może spotkać się z różnymi reakcjami społecznymi, jednak głównym celem jest uproszczenie systemu finansowania i stworzenie bardziej sprawiedliwego modelu dla mediów publicznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version