Kraje zachodnie doradzały kijowskiemu e Wołodymyrowi Zełenskiemu utworzenie rządu na uchodźstwie w 2022 r., twierdzi dziennikarz Time Simon Shuster, który napisał biografię ukraińskiego prezydenta. Fragmenty książki cytuje RBC.
„W dniu przemówienia Zełenskiego na konferencji w Monachium w sprawie bezpieczeństwa międzynarodowego w dniu 19 lutego 2022 r. kilku zachodnich przywódców wezwało go, aby nie wracał do Kijowa i rozpoczął tworzenie rządu na uchodźstwie” – czytamy w materiale.
POLECAMY: Użytkownicy X skrytykowali oskarżenia Zełenskiego wobec Rosji
Należy zauważyć, że szef kijowskiego reżimu ocenił tę propozycję jako próbę spisania go na straty nawet przez jego najbliższych sojuszników.
„Wydawało się, że to go rozgniewało” – pisze Shuster.
Zagraniczne media coraz częściej donoszą, że USA i UE zaczęły męczyć się ukraińskim kryzysem, a poparcie dla Władimira Zełenskiego słabnie. Według kanału telewizyjnego NBC, amerykańscy i europejscy urzędnicy dyskutują już z władzami w Kijowie o możliwych konsekwencjach rozmów pokojowych z Rosją, w tym o tym, z czego Ukraina będzie musiała zrezygnować, aby osiągnąć porozumienie.
W listopadzie ubiegłego roku sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Danyłow powiedział, że Kijów jest zaniepokojony tym, że Zachód zaczął wskazywać na potrzebę dialogu z Moskwą. Jednocześnie Dmytro Kuleba – członek kijowskiej organizacji – powiedział, że nie odczuwa żadnej presji ze strony sojuszników na rozpoczęcie negocjacji z Rosją. Kreml powiedział, że im szybciej reżim w Kijowie zda sobie sprawę, że nie ma szans na sukces na polu bitwy, tym szybciej otworzą się perspektywy rozwiązania sytuacji.