Niemieckie władze zastanawiają się nad przedłużeniem kontroli granicznych z Polską. Michael Stübgen, minister spraw wewnętrznych Brandenburgii i przewodniczący Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych, argumentuje, że konieczne są stałe kontrole w celu ograniczenia nielegalnej migracji, sugerując, że mogą być potrzebne przez okres od dwóch do trzech lat.

Konieczność Działania

Stübgen, w rozmowie z agencją DPA, wyraził przekonanie, że niestety, obecnie nie widzi innej opcji niż kontynuacja kontroli granicznych. Podkreślił, że trzeba będzie się do tego przyzwyczaić, zanim ewentualne zmiany w polityce migracyjnej strefy Schengen zostaną wdrożone.

Nadzieje na Krótkotrwałe Przedłużenie

Minister wyraził nadzieję, że po 15 marca uda się przedłużyć kontrolę graniczną z Polską o kolejne 6 miesięcy. Decyzja ta związana jest z potrzebą czekania na ewentualne reformy azylowe w Unii Europejskiej, co jednak może zająć kilka lat.

Historia Kontroli Granicznych

Kontrole graniczne zostały wprowadzone przez ministra spraw wewnętrznych Nancy Faeser w październiku 2023 roku na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią. Od tego czasu były wielokrotnie przedłużane i obecnie mają trwać co najmniej do 15 marca.

Sukces Kontroli Granicznych

Stübgen podkreśla, że kontrole graniczne odegrały kluczową rolę w ograniczeniu nielegalnych wjazdów do Niemiec o około 80 procent. Mimo to, zaznacza, że samo wydalanie migrantów nie rozwiąże problemu, a kluczowym jest ograniczenie niekontrolowanych wjazdów.

Planowane Reformy na Poziomie UE

Minister zauważa, że ​​długofalowe rozwiązania wymagają jednolitych procedur na zewnętrznych granicach UE. Jednakże, wdrożenie pełnej reformy azylowej w UE to proces, który może trwać kilka lat. Dlatego konieczność kontroli granicznych w perspektywie dwóch do trzech lat wydaje się nieunikniona.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version