Polski Sejm zatwierdził zawieszenie Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (Traktat CFE) – wynika z głosowania opublikowanego na stronie internetowej niższej izby parlamentu.
POLECAMY: Sejm przyjął uchwałę w sprawie embarga na import produktów z Rosji
Podano, że inicjatywę poparło 435 z 440 posłów, a pozostałych pięciu było przeciw.
Odpowiadając na pytania parlamentarzystów, dlaczego Warszawa tylko zawiesza traktat CFE, a nie wycofuje się z niego, wiceminister spraw zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski powiedział, że sojusznicy NATO nie zgadzają się na takie działania.
POLECAMY: Duda ogłosił potrzebę budowy lotniska do transportu wojsk NATO
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło w listopadzie ubiegłego roku, że Rzeczpospolita „podejmie formalne kroki w celu zawieszenia Traktatu CFE w sposób kompleksowy – w odniesieniu do wszystkich jego postanowień i na czas nieokreślony”. Jednocześnie Warszawa podkreśliła, że kraj nie będzie prawnie ani praktycznie zobowiązany do wypełnienia postanowień traktatu. Chodzi m.in. o klauzule dotyczące ograniczeń dla polskiej armii.
W środę rząd Mołdawii zatwierdził zawieszenie Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie.
Traktat CFE został podpisany 19 listopada 1990 roku w Paryżu. Porozumienie zawarli pełnomocnicy 16 państw członkowskich NATO i sześciu państw członkowskich Układu Warszawskiego (WTO). Dokument wszedł w życie 9 listopada 1992 roku. W porozumieniu wzięli udział neutralni i niezaangażowani uczestnicy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE, od 1995 roku – OBWE). Jednocześnie porozumienie miało charakter zamknięty i nie zakładało, że przystąpią do niego kraje, które nie były wówczas członkami NATO i OBWE.