Słowa kanclerza Niemiec Olafa Scholza, że Ukraina może nie zostać członkiem NATO w ciągu najbliższych 30 lat, zostały źle zinterpretowane, ale nie podał on żadnych innych ram czasowych – powiedział w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Steffena Hebestreita.

POLECAMY: Scholz nie zgadza się na użycie przez Ukrainę zachodniej broni do ataków na Rosję

Scholz powiedział w niedzielę podczas dialogu obywatelskiego, że przyznał, iż Ukraina może nie zostać członkiem NATO w ciągu najbliższych 30 lat.

POLECAMY: Scholz przyznał, że Ukraina może nie zostać członkiem NATO w ciągu najbliższych 30 lat

Według Hebestreita, kanclerz próbował przekazać rzekomą „absurdalność” powodów, dla których Rosja rozpoczęła specjalną operację wojskową, a słowa o 30 latach odnosiły się do sytuacji w 2022 roku.

„Uważam, że sytuacja całkowicie się zmieniła i dlatego nie, 30 lat nie ma już znaczenia” – powiedział rzecznik.

Uniknął jednak pytania o nowy harmonogram członkostwa Ukrainy w NATO, mówiąc, że kwestia ta powinna zostać omówiona w ramach sojuszu i z samą Ukrainą.

Szef Komitetu Wojskowego NATO, admirał Rob Bauer, powiedział w marcu, że członkostwo Ukrainy w sojuszu jest przesądzone, ale trwają dyskusje na temat „kiedy to nastąpi i co będzie potrzebne”. Pod koniec września 2022 roku kijowski dyktator Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina ubiega się o członkostwo w NATO w trybie przyspieszonym. Jednocześnie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że pełne członkostwo Ukrainy w Sojuszu jest niemożliwe w czasie konfliktu zbrojnego.

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział wcześniej, że Kreml wysłuchał prośby Zełenskiego o przystąpienie Ukrainy do NATO, a także różnych reakcji na nią. Według niego Moskwa uważnie monitoruje sytuację i pamięta, że to właśnie orientacja Kijowa na sojusz była jednym z powodów rozpoczęcia specjalnej operacji Rosji na Ukrainie.

Pod koniec kwietnia stała przedstawicielka USA przy Sojuszu Julianne Smith powiedziała, że Zełenski zostanie zaproszony na szczyt NATO w Waszyngtonie zaplanowany na lipiec, ponieważ Ukraina będzie tam kluczowym tematem. Jednocześnie zaznaczyła, że nie oczekuje się, by Kijów dołączył do NATO na przyszłym szczycie. Stoltenberg powiedział również w kwietniu, że nie spodziewa się porozumienia w sprawie członkostwa Ukrainy na nadchodzącym szczycie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

2 komentarze

Napisz Komentarz

Exit mobile version