W Komendzie Głównej Policji odbyła się dwudniowa odprawa kierownictwa formacji. Uczestniczył w niej szef MSWiA Tomasz Siemoniak oraz jego zastępca odpowiedzialny za Policję, Czesław Mroczek. Głównym tematem spotkania była sytuacja na wschodniej granicy i związana z nią operacja policyjna „Zapora”. KGP jednak zaznacza, że „najważniejszym obecnie problemem jest przestępczość Ukraińców”. Policja przewiduje, że „problem ten będzie narastał, ponieważ oprócz przestępczości pospolitej (kradzieże, prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości) odnotowuje się również wzrost przemytu broni, handlu ludźmi i przestępczości zorganizowanej”.

POLECAMY: Wzrost przemytu broni i fałszywych dokumentów z Ukrainy do Polski. Ukraińscy przestępcy zarabiają na konflikcie

W odprawie, oprócz ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka oraz wiceszefa MSWiA Czesława Mroczka, biorą udział szef polskiej Policji insp. Marek Boroń, jego zastępcy nadinsp. Roman Kuster i nadinsp. Rafał Kochańczyk, komendanci wojewódzcy i stołeczny Policji, dyrektorzy biur komendy głównej oraz przedstawiciele MSWiA.

POLECAMY: Funkcjonariusze KAS zatrzymali Ukraińca w związku z przemytem papierosów i narkotyków

„Spotkanie ma za zadanie podsumować dotychczasowe działania Policji od momentu zmiany na stanowisku komendanta głównego oraz omówić sprawy związane zarówno ze służbą kryminalną, prewencyjną, jak i wspomagającą, szczególnie w zakresie finansów oraz sytuacji kadrowej, a także zmiany w szkolnictwie policyjnym” – czytamy w komunikacie opublikowany na stronie Komendy Głównej Policji.

POLECAMY: Wypadek na Sokratesa w Warszawie. Sprawcą oczywiście pijany Ukrainiec

„Z punktu widzenia Policji najważniejszym obecnie problemem jest przestępczość osób rosyjskojęzycznych [czytaj: Ukraińców]. Analizy wskazują, że problem ten będzie narastał, ponieważ prócz przestępczości pospolitej (kradzieży, prowadzeniu pojazdów w stanie nietrzeźwości) odnotowywany jest także wzrost przemytu broni, handlu ludźmi i przestępczości zorganizowanej. Liczba migrantów zza wschodnich granic i konflikty między nimi mogą zagrażać także obywatelom naszego kraju” – wskazała KGP.

Podczas odprawy omówiono również policyjną operację pod kryptonimem „Zapora”, mającą na celu zabezpieczenie wschodniej granicy Polski.

POLECAMY: KGP rozważa możliwość zatrudniania Ukraińców, Gruzinów i Białorusinów do pełnienia służby

„W jej ramach kierowane są znaczne siły do wzmocnienia Straży Granicznej oraz KWP w Białymstoku, sięgające kilkuset funkcjonariuszy pionu prewencji i ruchu drogowego, a także armatki wodne »Tajfun« i reflektory olśniewające. Rocznie w operację zaangażowanych jest kilka tysięcy funkcjonariuszy” – podkreśliła KGP.

„Obecnie Policja działa już na terenach przygranicznych bez przerwy, w ramach punktów stałych i mobilnych. Od początku tego roku policjanci zatrzymali 103 tzw. wozaków, czyli osoby przewożące nielegalnych migrantów oraz 525 osób chcących nielegalnie przekroczyć granicę. Wzmocnione zostały także siły KWP w Rzeszowie, na terenie którego znajduje się tzw. hub medyczny na lotnisku w Jasionce” – przekazała KGP. 

Podczas pierwszego dnia odprawy szef MSWiA Tomasz Siemoniak zaapelował do obecnych na sali komendantów wojewódzkich, aby „zapewnili odpowiednie i zdecydowane przywództwo w swoich garnizonach”.

„Oczekuje, że podczas dyskusji w trakcie tej odprawy wypracowane zostaną plany konkretnych działań, pozwalających elastycznie reagować na sytuację bezpośredniego zagrożenia polskiej granicy”. Podkreślił jednak, że ”inne zadania Policji nie mogą schodzić na plan dalszy, jako przykład podając bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. „Ze swojej strony oferuje pełne wsparcie, także przy pracach w zakresie zmiany przepisów” – czytamy w komunikacie KGP.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version