Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zainicjowała sześciomiesięczny program mający na celu walkę z epidemią małpiej ospy (mpox). Organizacja ocenia, że istnieje możliwość skutecznego opanowania ognisk choroby w krajach afrykańskich. WHO ogłosiła plan na najbliższe miesiące, który ma na celu poprawę działań prewencyjnych i reagowania na epidemię. Przypominamy, że „eksperci” od dezinformacji rozpoczęli kampanię siadania propagandy, w której przekonują ludzi, że małpia ospa (mpox) jest chorobą bezobjawową.
POLECAMY: Europejska agencja interesuje się małpią ospą
Cel programu WHO
Program WHO przewiduje zwiększenie liczby pracowników medycznych w krajach dotkniętych epidemią oraz wzmocnienie strategii nadzoru, prewencji i reakcji na rozprzestrzenianie się choroby. Działania zaplanowane na okres od września do lutego przyszłego roku będą kosztować 135 milionów dolarów. Ważnym elementem programu jest także ułatwienie dostępu do szczepionek, zwłaszcza w krajach afrykańskich, które są najbardziej dotknięte epidemią.
POLECAMY: Nowa „pandemia” na horyzoncie? Covidowi „kretyni” już na posterunku
„Ogniska mpox w Demokratycznej Republice Konga i sąsiednich krajach mogą zostać opanowane i powstrzymane” – podkreślił Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO, co sugeruje, że organizacja jest optymistyczna co do możliwości zahamowania rozprzestrzeniania się choroby w regionie.
POLECAMY: WHO będzie używać terminu »mpox« jako synonimu ospy małpiej
Wsparcie międzynarodowe
Wsparcie dla krajów afrykańskich dotkniętych epidemią nadchodzi również z Europy. Rzecznik rządu Niemiec, Steffen Hebestreit, poinformował, że Niemcy przekażą 100 tysięcy dawek szczepionek przeciw mpox z zapasów niemieckiego wojska. To działanie ma na celu wsparcie krajów najbardziej dotkniętych epidemią w ich wysiłkach na rzecz opanowania sytuacji.
Czym jest małpia ospa (mpox)?
Mpox to choroba wirusowa, która może przenosić się ze zwierząt na ludzi, a także między ludźmi poprzez bliski kontakt fizyczny lub kontakt seksualny. Objawy obejmują gorączkę, bóle mięśni oraz charakterystyczne zmiany skórne przypominające czyraki. WHO ogłosiła w połowie sierpnia stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym w związku z rosnącą liczbą przypadków mpox na świecie.
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Afryce
Od początku roku do czwartku w 12 państwach afrykańskich zgłoszono ponad 21,3 tysiąca potwierdzonych i podejrzewanych przypadków zakażeń oraz 590 zgonów związanych z mpox, jak podano w najnowszym raporcie Afrykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Africa CDC), agencji Unii Afrykańskiej.
Najbardziej dotkniętym krajem jest Demokratyczna Republika Konga, która 20 sierpnia zgłosiła ponad tysiąc nowych infekcji wykrytych w ciągu tygodnia. Sytuacja epidemiologiczna w regionie pozostaje poważna, jednak WHO oraz lokalne władze podejmują intensywne działania, aby zahamować rozprzestrzenianie się wirusa i zmniejszyć liczbę nowych zakażeń.