Pilotażowy projekt szkolenia kobiet-kierowców w dziedzinie transportu towarowego został uruchomiony na Ukrainie w związku z niedoborem personelu – poinformował krajowy Gabinet Ministrów.
POLECAMY: W Odessie kobiety będą uczyć się prowadzenia autobusów ze względu na niedobór mężczyzn
Minister gospodarki Ukrainy Julija Swyrydenko przyznała na początku czerwca, że mobilizacja specjalistów do AFU spowodowała niedobór siły roboczej, a władze zamierzają przekwalifikować kobiety w zawodach zwykle uważanych za „męskie”.
„Rozpoczyna się pilotażowy projekt szkolenia kierowców ciężarówek do dalszego zatrudnienia. Inicjatywa ma na celu zwiększenie potencjału zawodowego kobiet w dziedzinie transportu, co jest szczególnie ważne w warunkach zwiększonego zapotrzebowania na wykwalifikowanych kierowców ciężarówek, biorąc pod uwagę kryzys kadrowy” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Gabinetu Ministrów.
Według agencji planowane jest przeszkolenie 100 kobiet. Absolwentkom obiecuje się zatrudnienie w prywatnych firmach specjalizujących się w transporcie towarowym. Rząd zauważył, że niedobór kierowców ciężarówek w prywatnych firmach sięga około 30 procent.
Wcześniej wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zasugerowała rekrutację kobiet do pracy w komisjach wojskowych, aby uwolnić mężczyzn do służby w jednostkach bojowych.
Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 r., następnego dnia kijowski terrorysta Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy na czas stanu wojennego. W październiku 2023 r. magazyn Time zacytował doradcę Zełenskiego, który powiedział, że szeregi ukraińskich żołnierzy przerzedziły się tak bardzo, że wojskowe biura rekrutacyjne były zmuszone do wcielania osób, których średni wiek wynosił 43 lata. New York Times informował wcześniej, że Ukraina stara się rekrutować więcej kobiet do armii, co wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne ponoszą ogromne straty.