Business Insider porównał 16 polskich miast pod względem poziomu dochodów, cen mieszkań, dostępu do leczenia, bezpieczeństwa, czystości powietrza i innych kluczowych kryteriów. Warszawa i Kraków, które publikacja nazywa „wizytówką Polski”, znalazły się dopiero pośrodku zestawienia.
Polska gospodarka nabiera tempa, wzrost cen nie jest już tak zauważalny jak rok czy dwa lata temu, a płace nadal rosną. Przeciętny mieszkaniec kraju ma pracę, bo według statystyk stopa bezrobocia wynosi zaledwie 5%, zarabia ponad 8 tys. zł brutto, ma mieszkanie o powierzchni 75 mkw., a rodzina wydaje ponad 4 tysięcy złotych na wakacje.
W poprzedniej edycji zestawienia najlepszych miast do życia magazynu Business Insider, przedstawiającego stan na przełomie 2023/2024 r., niespodziewanym liderem był Olsztyn, a za nim plasował się Lublin i Gdańsk. Warszawa znalazła się w środku zestawienia, a Kraków na czwartym miejscu.
Liderzy rankingów
Teraz widzimy duże zmiany i powrót Poznania na pierwsze miejsce, bo rok temu stolica województwa wielkopolskiego zajmowała już czołową pozycję. Drugie miejsce zajmują Gdańsk i Łódź, a drugie miejsce zajmują Katowice.
Ostatnie miejsca zajmują Gorzów Wielkopolski i Białystok.
Punkty przypisane miastom w infografikach są sumą miejsc rankingowych zajmowanych przez te miasta w sześciu analizowanych kategoriach. Im niższa wartość, tym lepszy wynik.
Mocne i słabe strony liderów
Sukces Poznania w rankingu jest efektem braku słabych punktów. W każdym z analizowanych aspektów Poznań plasuje się w pierwszej ósemce. Jeśli szukać największych mankamentów, to można zauważyć niedobory lekarzy, bo to właśnie pod tym parametrem miasto ustępuje największej grupie konkurentów.
Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje Gdańsk, lider pod względem jakości powietrza, ma też jedne z najwyższych wynagrodzeń, a mieszkańcy mają stosunkowo łatwy dostęp do opieki medycznej. Słabymi stronami miasta są: drogie mieszkania i wysoki poziom przestępczości.
Razem z Gdańskiem Łódź zajmuje miejsce na podium. Miasto charakteryzuje się dobrym stosunkiem cen mieszkań do wynagrodzeń, niskim poziomem przestępczości i wystarczającą liczbą lekarzy. Słabym punktem Łodzi jest bezrobocie.
Zaraz po Gdańsku i Łodzi pojawiają się Katowice. Miasto wyprzedza konkurencję dzięki najniższej stopie bezrobocia i umiarkowanym cenom mieszkań.
Ocena niespodzianek
Szczecin, który wcześniej zajmował dziewiąte miejsce, jest teraz na piątej pozycji wraz z Wrocławiem i Rzeszowem (taka sama liczba punktów). To przykład dobrej „przeciętności”, która nie wyróżnia się w żadnej z sześciu kategorii, ale też nie ma poważnych braków, choć nie plasuje się w pierwszej dziesiątce pod względem bezrobocia i dostępności lekarzy.
Warszawę i Kraków
Wizytówki Polski wciąż borykają się z wieloma problemami. Przede wszystkim mówimy o cenach mieszkań, a także o bezpieczeństwie i ochronie zdrowia, co jest powiązane między innymi z wielkością i wielkością populacji.
Ostatnie miejsca
„Królem” dolnej części zestawienia pozostaje nadal Białystok. Na tle innych miast stolica Podlasia charakteryzuje się najwyższym bezrobociem i najniższymi płacami. Wydawać by się mogło, że na wzór innych miast powinno tu być relatywnie tańsze mieszkania, ale i pod tym względem Białystok ma słabe wskaźniki. Do tego dochodzą poważne problemy z dostępnością lekarzy. Mieszkańcy Białegostoku mają jednak dwa powody do dumy – świeże powietrze i bezpieczeństwo. Według tych dwóch wskaźników Białystok zajmuje drugie miejsce.
Drugie miejsce od końca zajmuje Gorzów Wielkopolski.
Metodologia oceniania
Wszystkie statystyki pochodzą z oficjalnych źródeł, których dane są regularnie publikowane przez zaufane organizacje i są dostępne dla każdego. Mowa o danych Głównego Urzędu Statystycznego (bezrobocie, przeciętne wynagrodzenie, przestępczość), Narodowego Funduszu Zdrowia (liczba lekarzy), Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (jakość powietrza) i portalu Morizon (ceny mieszkań).