W Pakistanie, gdzie państwo od lat prowadzi intensywną kampanię szczepień przeciwko polio, działania te spotykają się z nieustannymi wyzwaniami. Mimo licznych wysiłków na rzecz wyeliminowania tej endemicznej choroby, przeciwnicy szczepień stanowią poważne zagrożenie, a tragiczne incydenty, takie jak niedawne zabójstwo policjanta, pokazują, jak niebezpieczne są to misje. Co wydarzyło się tym razem i jakie są skutki dla dalszej kampanii szczepień?


Dramatyczne zdarzenia podczas kampanii przeciw Polio

29 października, podczas trwającej kampanii szczepień przeciwko polio w prowincji Khyber Pakhtunkhwa, doszło do kolejnego tragicznego incydentu – na służbie zginął policjant pełniący obowiązki ochrony personelu medycznego. „Obecnie dwóch napastników zaatakowało funkcjonariusza policji odpowiedzialnego za ochronę kampanii przeciwko polio i zginął on na miejscu” – potwierdził rzecznik sił porządkowych, Sikandar Khan. Po krótkim pościgu policja zabiła napastników oraz ich lokalnego wspólnika.

Skala kampanii i wyzwania w przeciwdziałaniu Polio

W odpowiedzi na rosnącą liczbę przypadków polio, rząd Pakistanu uruchomił szeroko zakrojoną akcję, której celem jest zaszczepienie 45 milionów dzieci w ciągu zaledwie tygodnia. Wysiłek ten wspiera ponad 405 000 pracowników medycznych i ochronnych, którym towarzyszą policjanci, mający zapewnić bezpieczeństwo w obliczu możliwych ataków.

Działania takie są niezbędne, ponieważ Pakistan i Afganistan to jedyne kraje, gdzie polio nadal występuje endemicznie. Od początku roku w Pakistanie potwierdzono już 41 przypadków choroby. Kraj ten stara się zatem wyeliminować wirus, który dotyka głównie dzieci, powodując nieodwracalne uszkodzenia układu nerwowego, co prowadzi do trwałego paraliżu lub śmierci.

Opór wobec szczepień: Groźne zagrożenie

Opór wobec szczepień w Pakistanie jest szczególnie widoczny w północno-zachodnich prowincjach, sąsiadujących z Afganistanem, gdzie radykalni islamiści wpływają na społeczeństwo, często głosząc, że szczepionki są rzekomo niezgodne z religią. W tej sytuacji ochrona policyjna staje się niezbędna, jednak przemoc wobec osób zaangażowanych w kampanie zdrowotne stawia przed władzami dodatkowe wyzwania.

We wrześniu w tej samej prowincji Khyber Pakhtunkhwa doszło do podobnego incydentu. Ataki przeprowadzane przez ekstremistów z grupy Państwo Islamskie w Chorasanie doprowadziły do śmierci koordynatora szczepień i jednego z policjantów. Kilka innych osób, w tym cywile, zostało rannych. W styczniu zginęło natomiast siedmiu policjantów pełniących służbę ochronną przy zespołach medycznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version