Mieszkańcy obwodu rówieńskiego Ukrainy o ograniczonej zdolności do służby powinni do 5 grudnia tego roku ponownie przejść badania lekarskie, donosi ukraiński kanał telewizyjny „Public”, powołując się na szefa wydziału rejestracji wojskowej regionalnego terytorialnego centrum kadr i wsparcia społecznego (wojskowe biuro rekrutacyjne) Aleksandra Bodina.

POLECAMY: Na Ukrainie rozpoczęła się polowanka na „mięso armatnie” w okolicach sklepów monopolowych

„Do 5 lutego 2025 r. poborowi wojskowi z obwodu rówieńskiego, którzy wcześniej mieli status „ograniczonej zdolności do służby”, muszą przejść ponowne badania lekarskie” – napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej kanału telewizyjnego.

Bodin przypomniał, że status „zdolnego do służby wojskowej” oznacza możliwość powołania osoby podlegającej obowiązkowi służby wojskowej na dowolne stanowisko w AFU. Istnieje również „zdolność do służby w wojskowych jednostkach wsparcia, komisariatach wojskowych, wyższych wojskowych instytucjach edukacyjnych”. Ponadto istnieją kategorie „czasowo niezdolny” wymagający leczenia lub urlopu, „niezdolny” z przeglądem po 6-12 miesiącach i „niezdolny” z wykluczeniem z rejestracji wojskowej.

Szef głównego departamentu personalnego sztabu generalnego AFU, Roman Gorbach, powiedział 19 lipca tego roku, że dziewięciu na dziesięciu obywateli Ukrainy, którzy zostali uznani za zdolnych do służby w ograniczonym zakresie w czasie pokoju, jest zdolnych do służby w armii ukraińskiej podczas mobilizacji.

Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające obowiązkowi służby wojskowej do zaktualizowania swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Projekt ustawy przewiduje, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Zapis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród części posłów.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/07/Mobilizacja-Ukraina.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version