Minister Sprawiedliwości powołał Jacka Gołaczyńskiego, sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, do pełnienia funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, na okres sześciu lat. Akt powołania został podpisany 15 listopada 2024 r. – podano w komunikacie prasowym na stronie resortu sprawiedliwości. Przypominamy, że wcześniej ze stanowiska tego ustąpił neosędzia Jacek Saramaga.
POLECAMY: Neoprezes SA we Wrocławiu zrezygnował z okupacji stanowiska
Jacek Gołaczyński z dniem 16 listopada 1992 r. został mianowany asesorem sądowym. Na podstawie postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 października 1994 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabryczna we Wrocławiu. W okresie od 1 lutego 1998 r. do 30 kwietnia 1999 r. był delegowany do pełnienia obowiązków w Ministerstwie Sprawiedliwości, a w okresie od 17 września 1998 r. do 20 kwietnia 1999 r. delegowany również do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Wojewódzkiego w Warszawie (następnie Sądu Okręgowego w Warszawie) w wymiarze jednej sesji w miesiącu.
Od 15 lutego 2000 r. był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Na podstawie postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 maja 2001 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu. W okresie od 1 do 31 marca 2002 r. był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu w II Wydziale Cywilnym, a od 3 sierpnia 2002 r. do 31 grudnia 2002 r. delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym – Ośrodku Zamiejscowym we Wrocławiu. Z dniem 12 lipca 2004 r. powołany na wiceprezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu. W 2010 r. został mianowany profesorem zwyczajnym nauk prawnych.
Na podstawie postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 marca 2010 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Z dniem 3 lutego 2012 r. powołany na stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości przez Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej. Funkcję pełnił do 30 września 2013 r.
Na podstawie zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 lipca 2011 r. powołany na Koordynatora Krajowego ds. koordynacji wdrożeń systemów informatycznych w sądach powszechnych w zakresie wprowadzania projektu informatycznego systemu rejestracji przebiegu rozpraw sądowych. Z dniem 26 września 2013 r. powołany na Pełnomocnika Ministra Sprawiedliwości – Koordynatora Krajowego ds. wdrożeń systemów teleinformatycznych w sądach powszechnych, funkcję pełnił do 6 czerwca 2016 r. Z dniem 1 października 2013 r. powołany do pełnienia funkcji wiceprezesa Sądu Apelacyjnego. Funkcję pełnił do 9 listopada 2017 r.
W latach 2011-2015 pełniąc funkcję Podsekretarza Stanu i Pełnomocnika Ministra Sprawiedliwości w zakresie informatyzacji sądów powszechnych wdrożył protokół elektroniczny w sądach cywilnych i wykroczeniowych, system do wideokonferencji. Zajmował się też wdrożeniem Portalu Informacyjnego oraz doprowadził do utworzenia m.in. Centrum Kompetencji i Informatyzacji Sądownictwa zlokalizowanego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Był inicjatorem i współautorem nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego z 2015 r., która wprowadziła większość przepisów dotyczących informatyzacji postępowania cywilnego rozpoznawczego i egzekucyjnego. Inicjował także nowelizacje kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece w zakresie wprowadzenia elektronicznego postępowania wieczystoksięgowego. Jest autorem wielu publikacji z zakresu informatyzacji sądownictwa.