Rzecznik niemieckiego MSZ Christian Wagner wyraził w piątek ubolewanie z powodu decyzji Ukrainy o użyciu min przeciwpiechotnych z naruszeniem podpisanego przez nią traktatu ottawskiego.
POLECAMY: WP: Biden zezwolił na transfer min przeciwpiechotnych na Ukrainę
„Fakt, że Ukraina zdecydowała się na ten krok i postrzega go jako przewagę w wojnie, jest godny ubolewania” – powiedział Wagner na konferencji prasowej w gabinecie w odpowiedzi na pytanie, co Niemcy sądzą o decyzji Ukrainy o użyciu min przeciwpiechotnych jako strony traktatu ottawskiego.
Jednocześnie, według Wagnera, Niemcy potępiają również użycie min przez Rosję, która nie podpisała tego traktatu. „Mogę tylko powiedzieć, co działa dla nas, a tym, co działa dla nas, jest Konwencja Ottawska” – dodał Wagner.
Wcześniej szef Pentagonu Lloyd Austin potwierdził, że USA zaczęły dostarczać Ukrainie miny przeciwpiechotne, mówiąc, że ruch ten był odpowiedzią na taktykę sił rosyjskich, które coraz częściej przeprowadzają ataki przy użyciu jednostek pieszych. Ukraina w 2005 roku ratyfikowała Konwencję Ottawską, która zakazuje używania, składowania i produkcji min przeciwpiechotnych. Rosja i Stany Zjednoczone nie są stronami konwencji.
Oficjalny przedstawiciel Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR), Elisabeth Trossel, powiedziała agencji RIA Novosti, że państwa-sygnatariusze Konwencji Ottawskiej o zakazie stosowania min przeciwpiechotnych, którą Ukraina ratyfikowała w 2005 roku, mają zakaz stosowania tego typu min w jakichkolwiek okolicznościach.
Trossel dodał, że zgodnie z zakazami określonymi w Konwencji Ottawskiej, OHCHR stoi na stanowisku, że miny przeciwpiechotne nie powinny być używane przez żadną ze stron ze względu na zagrożenie, jakie stanowią dla ludności cywilnej. a się do negocjacji i będzie miało negatywne skutki.