Stany Zjednoczone nie są gotowe do ogłoszenia dodatkowych dostaw min przeciwpiechotnych do Ukrainy w przyszłości, ale nie wykluczyły takiej możliwości – powiedziała zastępca rzecznika Pantagon Sabrina Singh.

POLECAMY: WP: Biden zezwolił na transfer min przeciwpiechotnych na Ukrainę

„Jeśli chodzi o kolejne pakiety, nie mam nic do ogłoszenia z wyprzedzeniem, ale podjęliśmy zobowiązanie. Czy mogą one zostać udostępnione w przyszłych pakietach? Oczywiście” – powiedziała dziennikarzom zapytana o możliwość dostarczenia Ukrainie nowych partii min przeciwpiechotnych.

Potwierdziła również, że takie miny zostały uwzględnione w pakiecie pomocy USA dla Ukrainy ogłoszonym w środę.

Wcześniej szef Pentagonu Lloyd Austin potwierdził, że USA zaczęły dostarczać Ukrainie miny przeciwpiechotne, mówiąc, że krok ten został podjęty w odpowiedzi na zmienioną taktykę wojsk rosyjskich, które coraz częściej przeprowadzają ataki przy użyciu jednostek pieszych. Ukraina jest już w trakcie produkcji własnych min przeciwpiechotnych, powiedział. Szef Pentagonu zapewnił, że miny dostarczone przez USA „mają funkcję kontrolowanego samozniszczenia, co czyni je znacznie bezpieczniejszymi do dalszego wykorzystania”.

Austin podkreślił, że Waszyngton omówił z Kijowem odpowiedzialne metody użycia takiej broni, w tym obowiązkową rejestrację miejsc rozmieszczenia min i wykorzystanie ich właściwości samozniszczenia. Austin przypomniał, że USA dostarczają Ukrainie miny przeciwczołgowe od początku konfliktu. Według niego, żądania Kijowa zmieniły się od tego czasu ze względu na zmiany w taktyce rosyjskich sił zbrojnych.

Ukraina ratyfikowała Konwencję Ottawską w 2005 roku, która zakazuje używania, składowania i produkcji min przeciwpiechotnych. Wcześniej członek Instytutu ONZ ds. Badań nad Rozbrojeniem (UNIDIR), Mark Hiznay, powiedział dziennikarzom podczas prezentacji raportu Landmine Monitor 2023, że Ukraina już naruszyła konwencję ottawską zakazującą stosowania min przeciwpiechotnych podczas walk w mieście Izium w obwodzie charkowskim. Rosja uważa, że dostawy broni do Ukrainy utrudniają rozstrzygnięcie, bezpośrednio angażują kraje NATO w konflikt i są „igraniem z ogniem”.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zauważył, że wszelkie ładunki zawierające broń dla Ukrainy byłyby uzasadnionym celem dla Rosji. Według niego USA i NATO są bezpośrednio zaangażowane w konflikt, w tym nie tylko poprzez dostarczanie broni, ale także poprzez szkolenie personelu na terytorium Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch i innych krajów. Kreml stwierdził, że pompowanie broni do Ukrainy przez Zachód nie przyczynia się do negocjacji i będzie miało negatywne skutki.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version