Wydarzenia związane z patostreamerem Vladyslavem O., znanym jako „Crawly” lub „gnom z TikToka”, przyciągnęły w ostatnich dniach dużą uwagę mediów i opinii publicznej. Mężczyzna został zatrzymany w Warszawie przez funkcjonariuszy policji we współpracy ze Strażą Graniczną. Na podstawie wpisu w europejskim Systemie Informacyjnym Schengen (SIS), Straż Graniczna rozpoczęła procedurę wydalenia Vladyslava O. z Polski do jego kraju pochodzenia, Ukrainy.

POLECAMY: Powrót zielonego gnoma: Kim jest Crawly i dlaczego budzi takie emocje?

Zatrzymanie Crawly’ego

O interwencji poinformował rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński na platformie społecznościowej X (dawniej Twitter). W oficjalnym komunikacie napisał:

„Policjanci z komendy stołecznej wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej zatrzymali w Warszawie patostreamera Crawly – Vladyslava O. Mężczyzna został przekazany funkcjonariuszom SG, którzy na podstawie rejestracji w SIS podjęli czynności związane z wydaleniem go z RP.”

Kontrowersyjne działania patostreamera

Crawly, 23-letni influencer, zasłynął w internecie z budzących kontrowersje zachowań, które wielokrotnie przekraczały granice prawa oraz dobrych obyczajów. Jednym z ostatnich przykładów było zorganizowanie „happeningu” w centrum Warszawy, gdzie w asyście swoich fanów skakał po samochodach na parkingu. Jak się później okazało, auta zostały dostarczone na lawetach, aby stworzyć inscenizację. Gdy przechodzień zwrócił uwagę na jego zachowanie, Crawly spryskał go gaśnicą, wywołując oburzenie opinii publicznej.

POLECAMY: Popularny TikToker Niszczył auta i robił imprezę w warszawskim metrze

Nie jest to jednak jedyny incydent. W przeszłości Crawly opublikował w sieci filmy, na których przebrany za gnoma wtargiwał do miejsc dostępnych wyłącznie dla pracowników sklepów, np. w galeriach handlowych. Jego działania zakłócały pracę sklepów, przeszkadzały klientom i generowały niepotrzebne konflikty.

Dodatkowo, w trakcie jednego z transmisji na żywo, Crawly pozwolił sobie na obraźliwe komentarze dotyczące Polaków, nazywając ich „j…anymi rogaczami” i deklarując, że wolałby mieszkać w Moskwie.

Zawiła tożsamość Crawly’ego

Patostreamer przez długi czas twierdził, że jest Białorusinem. Jednak śledztwo wykazało, że Vladyslav O. urodził się na Ukrainie i posiada ukraińskie obywatelstwo. Właśnie tam zostanie deportowany po zakończeniu procedury wydalenia z Polski.

Współpraca służb i konsekwencje prawne

Zatrzymanie Crawly’ego to przykład skutecznej współpracy polskiej policji i Straży Granicznej. Wpis w systemie SIS umożliwił szybkie podjęcie działań i zatrzymanie osoby, która poprzez swoje działania wielokrotnie łamała prawo oraz wywoływała społeczne zgorszenie.

Tego typu incydenty pokazują, jak ważna jest skuteczność służb w reagowaniu na patologiczne zachowania w przestrzeni publicznej. Jednocześnie wskazują na konieczność monitorowania działań patostreamerów, którzy dla popularności w internecie są gotowi przekraczać granice norm społecznych i prawnych.

Patostreaming – groźne zjawisko współczesnych mediów

Zatrzymanie Crawly’ego to jeden z przykładów walki z patostreamingiem – zjawiskiem polegającym na transmisji w internecie treści promujących przemoc, łamanie prawa lub działania budzące kontrowersje. Tego typu materiały zdobywają popularność w mediach społecznościowych, co tylko zachęca ich twórców do eskalacji zachowań.

Eksperci apelują o większą świadomość społeczną i odpowiedzialność platform internetowych za treści publikowane przez użytkowników. Zatrzymanie i wydalenie Crawly’ego może być ostrzeżeniem dla innych osób, które próbują zdobywać sławę poprzez działania niezgodne z prawem.

Podsumowanie

Przypadek Crawly’ego pokazuje, że internetowa popularność nie może usprawiedliwiać łamania prawa i naruszania norm społecznych. Działania służb były tu zdecydowane i skuteczne, co może stanowić sygnał, że w Polsce nie ma miejsca na patostreaming i destrukcyjne zachowania w przestrzeni publicznej.

Dalszy rozwój sprawy i deportacja Vladyslava O. na Ukrainę mogą stać się ważnym precedensem w walce z tego typu patologiami, zarówno na poziomie prawnym, jak i społecznym.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version