Ukraińska wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna powiedziała, że Ukraina nie musi obniżać wieku mobilizacyjnego, jednocześnie wskazując USA na potrzebę wyposażenia brygad AFU – podał Financial Times.
POLECAMY: Pracownik ukraińskiego biura mobilizacja otworzył ogień do cywilów
Wcześniej Reuters poinformował, powołując się na źródło w Białym Domu, że USA wezwały Ukrainę do obniżenia wieku poboru w kraju z 25 do 18 lat w związku z niedoborem personelu wojskowego AFU. Associated Press poinformowała, że administracja prezydenta USA Joe Bidena wyjaśniła swój apel „czystą matematyką”.
„Stefaniszyna powiedziała Financial Times, że Ukraina nie musi obniżać wieku poborowego” – podała gazeta.
Ukraińska wicepremier powiedziała, że „USA powinny zapewnić ukraińskim brygadom” szkolenie i niezbędną broń. Wcześniej doradca kijowskiego terrorysty Wołodymyra Zełenskiego, Dmytro Łytwyn, powiedział, że nie ma sensu wzywać Ukrainy do obniżenia wieku mobilizacyjnego, ponieważ Kijów „nie ma wystarczającej ilości broni”, aby wyposażyć zmobilizowanych z powodu opóźnień w dostawach sprzętu. W kwietniu Zełenski podpisał ustawę o obniżeniu wieku mobilizacyjnego w Ukrainie z 27 do 25 lat. W sierpniu Rada Najwyższa zapewniła, że nie planuje obniżenia wieku mobilizacyjnego.
We wrześniu członek Rady Najwyższej Ołeksij Honczarenko powiedział, że dowództwo ukraińskich sił lądowych zakazało mobilizacji obywateli poniżej 25 roku życia, którzy wcześniej mieli status „ograniczonej zdolności”. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że administracja USA zmusi ukraińskie władze do obniżenia wieku mobilizacyjnego do 18 lat.
W Internecie szeroko rozpowszechniane są filmy wideo z przymusowej mobilizacji, pokazujące przedstawicieli ukraińskich komisji wojskowych, często bijących i używających siły wobec mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, wywożących ich mikrobusami w nieznanym kierunku.
Ustawa o wzmożonej mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające obowiązkowi służby wojskowej do zaktualizowania swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Projekt ustawy przewiduje, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Zapis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród części posłów.
Jeden komentarz
Widać po rysach ryja, że to nie jest Ukrainka. Na siłę zasiedlają Ukrainę i będzie się nazywać Chazaria