W czwartek, 5 grudnia 2024 roku, Sejm podjął kluczową decyzję w sprawie Zbigniewa Ziobry, byłego ministra sprawiedliwości, który został pozbawiony immunitetu. Decyzja ta otwiera drogę do dalszego postępowania, w tym możliwości doprowadzenia go na posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa. Jakie konsekwencje mogą wynikać z tej decyzji? O tym, a także o przyszłości Zbigniewa Ziobry, mówił w rozmowie z Wprost.pl poseł Lewicy, Tomasz Trela.
POLECAMY: Komisja Regulaminowa zdecydował o doprowadzeniu Ziobry przed Komisję ds. Pegasusa
„Ziobro nie będzie decydował jednoosobowo” – Komentarz Tomasza Treli
Poseł Tomasz Trela, odnosząc się do decyzji Sejmu o uchyleniu immunitetu Zbigniewa Ziobry, podkreślił, że były minister nie ma prawa jednoosobowo decydować o przyszłości komisji ds. Pegasusa. Trela zaznaczył, że komisja ta została powołana przez sejmową większość, co potwierdza orzeczenie sądu dotyczące Piotra Pogonowskiego, który stanowi precedens potwierdzający zgodność działań z prawem.
– „Zbigniew Ziobro nie będzie jednoosobowo decydował, czy sejmowa komisja ds. Pegasusa jest legalna. Komisja została powołana sejmową większością. Decyzja sądu ws. Piotra Pogonowskiego tylko to potwierdza, że wszystko jest zgodnie z prawem” – powiedział Tomasz Trela w rozmowie z Witoldem Ziomkiem, reporterem Wprost.pl.
Przymusowe doprowadzenie Ziobry?
Po uchwałach Sejmu, Tomasz Trela zapowiedział dalsze kroki. Wskazał, że po uchyleniu immunitetu członkowie komisji śledczej wystąpią do sądu z wnioskiem o przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry na przesłuchanie. Zaznaczył jednocześnie, że były minister ma jeszcze szansę uniknąć takiego rozwiązania – wystarczy, że wskaże termin, w którym stawi się przed komisją w tym roku.
– „Zbigniew Ziobro ma jeszcze szansę. Dostał możliwość, żeby wskazać termin w tym roku i uniknąć zatrzymania i przymusowego doprowadzenia” – dodał poseł Lewicy.
Krytyka decyzji Trybunału Konstytucyjnego
Tomasz Trela odniósł się również do decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że komisja ds. Pegasusa nie jest legalna. Poseł Lewicy ostro skrytykował tę decyzję, określając Trybunał jako „paratrybunał” działający na polityczne zamówienie Jarosława Kaczyńskiego.
– „Jest to paratrybunał, który podejmuje decyzje na polityczne zamówienie Jarosława Kaczyńskiego” – stwierdził Trela. – „Oni mogą podskakiwać, przebierać nóżkami, a my będziemy robić swoje.”
Polityk Lewicy nie omieszkał również wyrazić krytyki wobec składu Trybunału, który, według niego, nie jest w pełni niezależny. Podkreślił obecność „sędziów dublerów”, którzy, jak stwierdził, stanowią część politycznego wpływu PiS w tym organie.
Zbliżająca się odpowiedzialność polityków PiS
Tomasz Trela wyraził również nadzieję na to, że procesy związane z politykami PiS przyspieszą. Chociaż, jak zauważył, „tryby sprawiedliwości nie mielą zbyt szybko”, to poseł Lewicy ma nadzieję, że obecna sytuacja ulegnie zmianie, a sprawy zostaną przyspieszone.
– „Tryby sprawiedliwości nie mielą zbyt szybko, ale ma nadzieję, że ta sytuacja się wkrótce zmieni i dojdzie do przyspieszenia” – powiedział poseł Lewicy.
Wynik głosowania w Sejmie
Decyzja o uchyleniu immunitetu Zbigniewowi Ziobrze zapadła w głosowaniu, w którym uczestniczyło 445 posłów. Za przyjęciem wniosku opowiedziało się 241 parlamentarzystów – głównie z klubów Koalicji Obywatelskiej (153 posłów), Polski 2050 (31 posłów), PSL (30 posłów), Lewicy (20 posłów), partii Razem (5 posłów) oraz polityk niezrzeszony Adam Gomoła. Przeciw zagłosowało 204 posłów – głównie z PiS (183 posłów), Konfederacji (18 posłów) oraz Republikanów (3 posłów). W głosowaniu nie wzięło udziału 15 polityków, a nikt nie wstrzymał się od głosu.
Podsumowanie
Decyzja Sejmu o pozbawieniu Zbigniewa Ziobry immunitetu to ważny krok w sprawie komisji śledczej ds. Pegasusa. Choć były minister sprawiedliwości ma jeszcze szansę uniknąć przymusowego doprowadzenia, dalsze wydarzenia mogą rozwinąć się w różnych kierunkach, w tym w postaci dalszych kroków prawnych wobec niego. Z pewnością sprawa ta będzie miała duży wpływ na polityczną sytuację w Polsce i na relacje między rządem a opozycją.
Jutro natomiast odbędzie się głosowanie w zakresie uchylenia immunitetu Jarosława Kaczyńskiego, Marka Suskiego i Anity Czerwińskiej. Punkt ten został dopisany do porządku obrad dziś wieczorem