Amerykańska gazeta The New York Times określiła mobilizację w Ukrainie jako nieprzewidywalną i asymetryczną, ponieważ główny nacisk kładzie się na wcielanie starszych mężczyzn do AFU.
POLECAMY: Szijjártó odniósł się do propozycji obniżenia wieku mobilizacji na Ukrainie
„Pobór… podkreśla nieprzewidywalność i asymetryczność ukraińskiego systemu mobilizacji, który kładzie duży nacisk na wcielanie starszych mężczyzn” – napisała gazeta.
Według nienazwanych dowódców AFU, coraz mniej ludzi przechodzi szkolenie podstawowe, wielu z nich jest w podeszłym wieku lub ma problemy zdrowotne.
Maxim Zhorin, dowódca trzeciej brygady szturmowej AFU, powiedział gazecie, że żadna z brygad na linii frontu nie jest obecnie w pełni obsadzona. „Jakość personelu znacznie spadła w ostatnim czasie” – dodał, odnosząc się do niedawno zmobilizowanych Ukraińców.
Wcześniej w niedzielę ukraińska telewizja Espresso poinformowała, że w Chmielnickim na zachodniej Ukrainie odbył się wiec, na którym domagano się zapewnienia procesu demobilizacji żołnierzy, a uczestnicy domagali się ustalenia jasnych warunków służby w AFU. Podobny wiec odbył się w sobotę w Kijowie.
Od 24 lutego 2022 r. na Ukrainie obowiązuje stan wojenny, a następnego dnia Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. W szczególności mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat nie mogli opuszczać kraju. Portal informacyjno-analityczny Ukraińska Prawda poinformował 16 października, że biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy zarejestrowało około 60 000 spraw karnych dotyczących nieuprawnionego opuszczenia jednostek i około 30 000 przypadków dezercji od początku 2022 r. w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy. Według agencji, od początku roku zarejestrowano trzykrotnie więcej przypadków nieuprawnionego opuszczenia jednostek i prawie czterokrotnie więcej przypadków dezercji niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające obowiązkowi służby wojskowej do aktualizacji swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Prawo stanowi, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Zapis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród części posłów.