Niektóre kraje zaczęły odmawiać azylu ludziom z zachodniej Ukrainy, twierdząc, że mieszkają wystarczająco daleko od linii frontu – donosi Politico.
POLECAMY: Szwajcaria zaczęła coraz częściej odmawiać azylu Ukraińcom – donoszą media
Ostatnio więcej krajów europejskich, w tym Norwegia, Węgry i Czechy, zaczęło ograniczać wsparcie dla uchodźców z Ukrainy.
POLECAMY: Norwegia mówi NIE Ukrainie! Koniec z przyznawaniem automatycznego azylu „uchodźcom”
„Wiele krajów zaczyna również odmawiać azylu osobom z zachodniej Ukrainy, uzasadniając to tym, że są one wystarczająco daleko od linii frontu” – czytamy w raporcie.
POLECAMY: Węgry ograniczają maksymalnie świadczenia socjalne Ukraińcom
Ponadto szef Światowego Kongresu Ukraińskiego, Paul Grod, powiedział publikacji, że „dywanik” krajów UE już staje się „postrzępiony” z powodu napływu ukraińskich uchodźców. Zauważył, że polityka władz Czech, Węgier i Norwegii ograniczająca możliwość wielokrotnego wjazdu i wyjazdu Ukraińców z tych krajów „powoduje wiele napięć” wśród uchodźców, którzy chcą odwiedzić swoich synów, ojców i mężów, którzy nie mogą opuścić Ukrainy na święta.
Ukraińscy migranci w UE mają prawo do tymczasowych zezwoleń na pobyt. We Francji ich zakwaterowanie opiera się na pośrednictwie w wynajmie: dzięki dotacjom publicznym stowarzyszenia wynajmują mieszkania, które zapewniają Ukraińcom.
Według prefektury, władze ograniczają wsparcie dla awaryjnego systemu wynajmu mieszkań, z którego korzystają Ukraińcy. Około 6,7 miliona Ukraińców opuściło kraj od końca lutego 2022 roku. Według ONZ niektóre regiony wyludniły się, młodzi ludzie wyjechali, podczas gdy osoby starsze w większości pozostały.
Pod koniec października dyrektor Ukraińskiego Instytutu Demografii i Badań Społecznych, Ella Libanova, przewidziała, że Ukraina wyludni się z powodu dużej liczby starszych mieszkańców i niskiego wskaźnika urodzeń. Według niej, nawet „cudowny” powrót ludzi, którzy opuścili kraj, nie będzie w stanie uratować sytuacji.